1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kazik Staszewski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Kazika Staszewskiego

Kazik Staszewski jest polskim wokalistą. Urodził się 12 marca 1963 roku w Warszawie.

Kariera

Pierwszym zespołem, w jakim występował Kazik, była formacja Poland. W tej grupie śpiewał do 1981 roku. Po rozwiązaniu Polandu utworzył Novelty Poland, który działał tylko przez kilka miesięcy. Kolejna próba utworzenia zespołu okazała się trafioną, ponieważ jeszcze w tym samym roku z inicjatywy Kazika powstała formacja Kult. Równocześnie do występów z Kultem Kazik rozwijał swoją karierę solową. Artysta szybko stał się głosem wielu pokoleń, poruszając w swoich tekstach kwestie polityczne i odnoszące się do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Jego pierwszym solowym albumem był Spalam się z takimi przebojami Dziewczyny, Piosenka trepa, Spalam się czy Jeszcze Polska. W 1995 roku ukazała się płyta Oddalenie, która zawierała utwór Łysy jedzie do Moskwy nawiązujący do wizyty ówczesnego premiera Józefa Oleksego w Moskwie podczas rosyjskiej agresji na Czeczenię. Dwa lata później Kazik nagrał płytę 12 groszy, która jest najpopularniejszą solową produkcją artysty, a piosenka o tym samym tytule jednym z jego najbardziej znanych utworów. O sukcesie komercyjnym albumy świadczy fakt, że znajdujący się na nim utwór zatytułowany Sztos, został wykorzystany w filmie Olafa Lubaszenki. W 2000 roku na rynku pojawił się kolejny solowy album Kazika - Melassa, na którym znalazł się nagrany z Edytą Bartosiewicz singiel zatytułowany Cztery pokoje.

Kazik jest muzykiem bardzo pracowitym i płodnym artystycznie. Wielokrotnie gościnnie uczestniczył w koncertach innych zespołów, takich jak Pidżama Porno, T. Love czy Płonąca Pyta. Często współpracuje z innymi muzykami, zespołami i wokalistami. Stworzył projekt o nazwie Kazik Na Żywo. Występował z takimi grupami jak Mazoll, El Doopa czy też Yugoton. W roku 2004 ukazał się jego album kolejny o tytule Czterdziesty Pierwszy, natomiast rok później artysta nagrał utwór Los się musi odmienić.

Gwiazdor stworzył muzykę do wielu produkcji filmowych, takich jak: Pitbull, Ballada o Janku Wiśniewskim, Oczy niebieskie, Yuma czy też Czarny czwartek. Za swoją pracę został wyróżniony wieloma nagrodami. Otrzymał, między innymi, Paszport „Polityki” Machinery, Yachy czy nagrody miesięcznika „Tylko Rock”. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

Ostatnie dokonania muzyczne Kazika pochodzą z 2020 roku. Wtedy to ukazała się piosenka do filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy pod tym samym tytułem. Pojawił się też jego najnowszy album Zaraza, który promował głośny singiel zatytułowany Twój ból jest lepszy niż mój.

Staszewski jest uważany za jednego z najbardziej wszechstronnych i twórczych artystów w kraju. Zarówno jego działalność w zespole Kult, jak i kariera solowa zapisały się na kartach historii Polskiej muzyki alternatywnej.

Książki

Staszewski ma na swoim koncie kilka książek. W 2008 roku ukazał się zbiór jego felietonów zatytułowany Niepiosenki. W 2014 roku wydano biografię ojca Kazika, Stanisława Staszewskiego, napisaną wspólnie przez piosenkarza i Jarosława Dusia. Rok później na rynku pojawiła się autobiografia artysty pt. Idę tam gdzie idę.

O samym liderze Kultu również powstało kilka wydawnictw. O jego solowych dokonaniach opowiada książka Kult Kazika wydana w 2000 roku. Jego życie i kariera zostały też skrupulatnie opisane w biografii Kazik. Biała księga. Ponadto powstał też o nim film dokumentalny w reżyserii Olgi Bieniek zatytułowany Kult. Film.

Życie prywatne

W 1984 roku Kazik Staszewski ożenił się z Anną, z którą ma dwóch synów: Kazimierza i Jana. Wokalista mimo etykiety muzycznego buntownika, w życiu prywatnym zawsze stronił od skandali. Rzadko też opowiadał o nim mediom, starając się chronić rodzinę przed światem show-biznesu. W wywiadach często podkreśla, że to właśnie bliscy są dla niego najważniejsi.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Bieniecki Piotr Bieniecki Piotr