708 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Edyta Bartosiewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

 1. Życiorys i biografia Edyty Bartosiewicz

  Edyta Bartosiewicz to polska piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się 11 stycznia 1965 roku w Warszawie.

 2. Młodość

  Już jako dziesięciolatka zaczęła interesować się muzyką i uczyła się gry na gitarze. Wtedy też zaczęła tworzyć pierwsze piosenki. W liceum nastolatka miała wiele zainteresowań. Oprócz muzyki, która stała się jej pasją, trenowała łyżwiarstwo szybkie i siatkówkę. Po maturze zaczęła studia na SGPiS w Warszawie. W 1986 roku wyjechała do Londynu, ale już po sześciu miesiącach wróciła do Warszawy. Po czwartym roku zrezygnowała ze studiów i dołączyła do grupy Staff, z którą, po zmianie nazwy na Holloee Poloy, wygrała Mokotowską Jesień Muzyczną w 1989 roku.

 3. Początki kariery

  W 1990 roku wraz ze swoim nowym zespołem piosenkarka wydała swoją debiutancką płytę The Big Beat. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną. W 1992 roku ukazał się solowy, pop-rockowy debiut piosenkarki zatytułowany Love. Dwa lata później Bartosiewicz wydała drugi album pt. Sen, który odniósł sukces komercyjny i uzyskał status trzykrotnej platyny. Najbardziej znane piosenki z tej płyty to Tatuaż, Koziorożec oraz tytułowy Sen. Trzeci album artystki zatytułowany Szok'n'Show miał premierę w 1995 roku. Znalazły się na nim największe i grane w stacjach radiowych do dzisiaj utwory, między innymi Szał, Zegar i Ostatni.

  Dziecko – to czwarta płyta piosenkarki, która miała premierę w 1997 roku i na której znalazły się prawdopodobnie najpopularniejsze piosenki w dorobku piosenkarki Jenny i Skłamałam. Kompozycje znalazły się na 1. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego. Rok później ukazał się piąty album studyjny wokalistki pt. Wodospady, który nie odniósł niestety sukcesu na rynku muzycznym.

 4. Lata przerwy

  W latach 2002–2013 piosenkarka zniknęła z życia publicznego. Nie koncertowała, nie nagrywała płyt, nie pokazywała się w mediach. W 2004 roku w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrała utwór Trudno tak (razem być nam ze sobą…). 28 sierpnia 2010 roku artystka zagrała koncert podczas Orange Warsaw Festival. W 2011 roku odbyła się premiera jej pierwszej od 7 lat piosenki i teledysku Witaj w moim świecie do filmu wytwórni Disneya Kubuś i przyjaciele. Po kilku latach nieobecności i zaangażowania we własne, niezależne projekty w wielkim stylu powróciła na muzyczny rynek i w październiku 2013 roku ukazała się jej kolejna płyta Renovatio, z piosenkami napisanymi 11 lat wcześniej.

  Artystka w swojej karierze wygrała wiele najważniejszych nagród branży fonograficznej. Między innymi, pięciokrotnie została uhonorowana Fryderykiem, a magazyn „Tylko Rock” obwołał ją Osobowością Dziesięciolecia. Do tej pory uważana za jedną z najbardziej uzdolnionych i wszechstronnych polskich wokalistek i autorek tekstów współczesnego rocka i popu.

 5. Życie prywatne

  Artystka niechętnie dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego. Niewiele też wiadomo o jej życiu uczuciowym. W 2013 roku w programie publicystycznym Inny punkt widzenia opowiedziała o przyczynach swego milczenia przez ostatnie lata. Okazało się, że artystka była przepracowana i przemęczona psychicznie sytuacją, w jakiej znalazła się po odniesieniu sukcesu na rynku muzycznym, co spowodowało że potrzebowała długoterminowej psychoterapii.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

74 − 67 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Wojtek Dobrogojski/rockmetal.pl.