1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Edyta Bartosiewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Edyty Bartosiewicz

Edyta Bartosiewicz to polska piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się 11 stycznia 1965 roku w Warszawie.

Młodość

Już jako dziesięciolatka zaczęła interesować się muzyką i uczyła się gry na gitarze. Wtedy też zaczęła tworzyć pierwsze piosenki. W liceum nastolatka miała wiele zainteresowań. Oprócz muzyki, która stała się jej pasją, trenowała łyżwiarstwo szybkie i siatkówkę. Po maturze zaczęła studia na SGPiS w Warszawie. W 1986 roku wyjechała do Londynu, ale już po sześciu miesiącach wróciła do Warszawy. Po czwartym roku zrezygnowała ze studiów i dołączyła do grupy Staff, z którą, po zmianie nazwy na Holloee Poloy, wygrała Mokotowską Jesień Muzyczną w 1989 roku.

Początki kariery

W 1990 roku wraz ze swoim nowym zespołem piosenkarka wydała swoją debiutancką płytę The Big Beat. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną. W 1992 roku ukazał się solowy, pop-rockowy debiut piosenkarki zatytułowany Love. Dwa lata później Bartosiewicz wydała drugi album pt. Sen, który odniósł sukces komercyjny i uzyskał status trzykrotnej platyny. Najbardziej znane piosenki z tej płyty to Tatuaż, Koziorożec oraz tytułowy Sen. Trzeci album artystki zatytułowany Szok'n'Show miał premierę w 1995 roku. Znalazły się na nim największe i grane w stacjach radiowych do dzisiaj utwory, między innymi Szał, Zegar i Ostatni.

Dziecko – to czwarta płyta piosenkarki, która miała premierę w 1997 roku i na której znalazły się prawdopodobnie najpopularniejsze piosenki w dorobku piosenkarki Jenny i Skłamałam. Kompozycje znalazły się na 1. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego. Rok później ukazał się piąty album studyjny wokalistki pt. Wodospady, który nie odniósł niestety sukcesu na rynku muzycznym.

Lata przerwy

W latach 2002–2013 piosenkarka zniknęła z życia publicznego. Nie koncertowała, nie nagrywała płyt, nie pokazywała się w mediach. W 2004 roku w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrała utwór Trudno tak (razem być nam ze sobą…). 28 sierpnia 2010 roku artystka zagrała koncert podczas Orange Warsaw Festival. W 2011 roku odbyła się premiera jej pierwszej od 7 lat piosenki i teledysku Witaj w moim świecie do filmu wytwórni Disneya Kubuś i przyjaciele. Po kilku latach nieobecności i zaangażowania we własne, niezależne projekty w wielkim stylu powróciła na muzyczny rynek i w październiku 2013 roku ukazała się jej kolejna płyta Renovatio, z piosenkami napisanymi 11 lat wcześniej.

Artystka w swojej karierze wygrała wiele najważniejszych nagród branży fonograficznej. Między innymi, pięciokrotnie została uhonorowana Fryderykiem, a magazyn „Tylko Rock” obwołał ją Osobowością Dziesięciolecia. Do tej pory uważana za jedną z najbardziej uzdolnionych i wszechstronnych polskich wokalistek i autorek tekstów współczesnego rocka i popu.

Życie prywatne

Artystka niechętnie dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego. Niewiele też wiadomo o jej życiu uczuciowym. W 2013 roku w programie publicystycznym Inny punkt widzenia opowiedziała o przyczynach swego milczenia przez ostatnie lata. Okazało się, że artystka była przepracowana i przemęczona psychicznie sytuacją, w jakiej znalazła się po odniesieniu sukcesu na rynku muzycznym, co spowodowało że potrzebowała długoterminowej psychoterapii.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 + = 24

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Wojtek Dobrogojski/rockmetal.pl.