1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Józef Oleksy życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Józefa Oleksego 

Józef Oleksy przyszedł na świat 22 czerwca 1946 r. w Nowym Sączu, zmarł 9 stycznia 2015 r. w Warszawie. Polski polityk, premier w latach 1995-1996, poseł na Sejm I - IV i X kadencji. Sprawował też funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji. Był przewodniczącym Socjaldemokracji RP oraz SLD. 

Przez dwa lata sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białej Podlaskiej. 

Dzieciństwo i młodość

Pochodził z katolickiej rodziny Józefa i Michaliny z domu Waśko. W dzieciństwie był ministrantem. Ukończył szkołę średnią w Tarnowie (I LO). Na studia przeniósł się do Warszawy. Uczył się w Szkole Głównej Planowania i Statystyki na Wydziale Handlu Zagranicznego. Z uczelnią związał się aż do obronienia doktoratu z ekonomii.

Kariera naukowa

Sprawował funkcję dziekana Wydziału Stosunków Międzynarodowych na Akademii Finansów w Warszawie. Zarządzął również Katedrą Stosunków Międzynarodowych oraz Katedrą Europeistyki. Przez lata wykładał na SGH. 

Działalność w czasie PRL

W 1964 r. zapisał się do Związku Młodzieży Socjalistycznej oraz Zrzeszenia Studentów Polskich. Już pięć lat później należał do PZPR. Członkiem partii był do 1990 r.  

Przez siedem lat współpracował z Agenturalnym Wywiadem Operacyjnym. Należał do grona tajnych współpracowników. 

Jeszcze w czasie studiów był sekretarzem komitetu uczelnianego PZPR. Później kierował biurem Centralnej Komisji Rewizyjnej PZPR. Od 1987 do 1989 w Białej Podlaskiej był sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego. 

Zasiadał w rządzie w 1989 r. Był ministrem-członkiem do spraw współpracy ze związkami zawodowymi. 

Jako przedstawiciel rządu brał udział w obradach Okrągłego Stołu. 

Działalność po 1989 r. 

Włączył się w komitet założycielski Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, która powstała z przekształcenia PZPR (1990 r.) Po sześciu latach działań, został jej przewodniczącym. W 1999 r. wstąpił do SLD. 

Był posłem na Sejm I, II, III, IV i X kadencji. W 2005 r. ubiegał się o mandat senatora. Nie udało mu się zdobyć wystarczającej liczby głosów. 

W latach 1995-1996 sprawował funkcję Prezesa Rady Ministrów. Z zajmowanego stanowiska zrezygnował, kiedy oskarżono go o działalność szpiegowską dla Rosji. Nigdy nie udało się potwierdzić, czy zarzuty miały podstawy. 

W 2004 r. dołączył do rządu Leszka Millera. Był wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem spraw wewnętrznych i administracji. 

W czasie swojej kariery politycznej dwukrotnie pełnił funkcję Marszałka Sejmu. 

Od 2004 r., przez kilka miesięcy przewodniczył partii SLD. W 2007 r. zrezygnował jednak z członkostwa. Decyzja ta była związana z publikacją jego prywatnych wypowiedzi na temat polityków SLD. Posłem bezpartyjnym pozostał do 2010 r. Wtedy to przyjęto go ponownie do SLD. 

Kontrowersje

W 2004 r. sąd lustracyjny potwierdził, że Józef Oleksy w latach 1970-1978 był tajnym współpracownikiem AGW. Oleksy miał zataić tę informację w oświadczeniu lustracyjnym. Po złożonej kasacji w 2007 r. Sąd najwyższy umorzył sprawę. Wyjaśniono, że oskarżony nie kłamał w swoim oświadczeniu, a jedynie popełnił błąd i został źle poinformowany.

Kolejna afera z udziałem Józefa Oleksego wybuchła w 2007 r. Dziennikarze gazety "Wprost" opublikowali nagrania z 2006 r. Były to rozmowy Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym (polski przedsiębiorca). Krytykował w nich polityków SLD, w tym Kwaśniewskiego, Olejniczaka i Szmajdzińskiego. Mówił między innymi o niejasnych źródłach majątku Kwaśniewskiego.

Zmarł 9 stycznia 2015 r. Od 2005 r. walczył z rakiem. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

Życie prywatne

Żonaty z politolog Marią Szaryj. Mieli dwoje dzieci. Nagrodzony Medalem Zasłużony dla Tolerancji.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

84 − 82 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication. Autor: St.Mons.