1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Katy Perry życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Katy Perry

Katy Perry, a właściwie Katheryn Elizabeth Hudson, jest amerykańską piosenkarką i celebrytką. Urodziła się 25 października 1984 roku w Santa Barbara.

Kariera

Jej przygoda z muzyką zaczęła się już w dzieciństwie. Perry dorastała w religijnej rodzinie, w której słuchało się głównie muzyki gospel. Jako nastolatka Perry zaczęła pisać własne piosenki, a do 17. roku życia śpiewała w chórach kościelnych. Wchodząc na rynek muzyczny, Kate nadal tworzyła muzykę w stylu gospel i to właśnie w takiej stylistyce utrzymany był jej pierwszy minialbum Katy Hudson, który wydała w 2001 roku. Płyta nie osiągnęła sukcesu komercyjnego, ale fakt ten nie zniechęcił początkującej piosenkarki do dalszych prób. Perry zaczęła tworzyć muzykę w stylu pop, a jej debiutancki singiel zatytułowany Kissed A Girl okazał się międzynarodowym sukcesem zajmującym najwyższe miejsca na listach przebojów. Wydany w tym samym roku album One of the Boys przyniósł piosenkarkę rozgłos i udowodnił, że dziewczyna jest jednym z największych popowych odkryć roku 2007. To właśnie z tej płyty pochodzą utwory takie jak Hot n Cold czy Thinking of You. W kolejnych latach artystka wydała kolejne albumy: Teenage Dream, Prism oraz Witness, które zawierały jej największe hity takie jak California Gurls, Roar, Firework, Last Friday Night czy Dark Horse. Artystka zapisała się na kartach historii przemysłu muzycznego tym, że aż pięć singli z jednej płyty dotarło do pierwszego miejsca amerykańskiej listy magazynu „Billboard”. W ten sposób Perry stała się drugą osobą z takim wyróżnieniem oraz pierwszą kobietą w historii, która tego dokonała. Katy Perry uznawana jest obecnie za jedną z największych gwiazd w świecie muzyki pop, a sprzedaż jej albumów przekroczyła 40 milionów egzemplarzy.

Pozostałe projekty

Piosenkarka wykorzystuje swoją sławę w słusznych celach. Bardzo często i aktywnie udziela się w akcjach charytatywnych. W 2013 roku została ogłoszona Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF. Na swoim stanowisku artystka angażowała się w działania na rzecz poprawy jakości życia najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży. Perry często pojawia się na imprezach i galach charytatywnych. Wokalistka otwarcie wspiera także prawa osób homoseksualnych. W 2017 roku odebrała nagrodę Human Rights Campain.

Medialny konflikt

Jednym z najgorętszych i najgłośniejszych konfliktów w świecie show biznesu była sprzeczka Katy Perry z koleżanką po fachu, Taylor Swift. Nie wiadomo do końca, co było powodem tak wielkiego konfliktu między gwiazdami. Istnieją spekulacje, że chodziło o podkupowanie tancerzy podczas trwających w 2011 roku tras koncertowych obu pań. Przyczyną mógł być też związek Perry z Johnem Mayerem, z którym spotykała się wcześniej także Swift. W 2019 Katy Perry gościnnie wystąpiła w teledysku Taylor do piosenki You Need To Calm Down, tym samym oznaczało to zakończenie sporu, jaki panował między artystkami.

Życie prywatne

Życie osobiste piosenkarki od wielu lat znajduje się w centrum zainteresowania amerykańskich mediów. W 2010 roku wokalistka wyszła za mąż za brytyjskiego komika Russella Branda, z którym ostatecznie rozwiodła się w 2012 roku. Wśród byłych partnerów Katy Perry znaleźli się również piosenkarz John Mayer, Diplo oraz Travie McCoy. W 2016 roku zaczęła spotykać się z brytyjskim aktorem, Orlando Bloomem. W lutym 2019 roku zakochani się zaręczyli i obecnie spodziewają się dziecka.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Liam Mendes