1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Taylor Swift życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Taylor Swift

Taylor Swift jest amerykańską piosenkarką i autorką tekstów. Urodziła się 13 grudnia 1989 roku w Reading w stanie Pensylwania.

Początki kariery

Od dziecka pobierała lekcje śpiewu i aktorstwa. Taylor bardzo wcześnie rozpoczęła karierę muzyczną. Gdy miała 14 lat podpisała bowiem pierwszy kontrakt płytowy z profesjonalną wytwórnią. Pierwszy krążek początkującej piosenkarki ukazał się w 2006 roku i został zatytułowany po prostu Taylor Swift. Utwory na płycie były nagrane w konwencji muzyki country, a powstały jeszcze za czasów szkolnych Taylor. Album został pozytywnie odebrany przez krytyków muzycznych oraz słuchaczy i sprawił, że jej nazwisko stało się rozpoznawalne na rynku muzycznym.

Sukces

Dwa lata później wydała swój drugi album studyjny zatytułowany Fearless, z którym również osiągnęła sukces komercyjny. Nowe dzieło piosenkarki okazało się najlepiej sprzedającym się albumem w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych, a także zapewniło jego autorce cztery nagrody Grammy. Kolejne lata były dla artystki pracowite. W 2010 roku wydała swoją trzecią płytę, Speak Now, która, tak samo jak poprzednia, osiągnęła olbrzymi sukces na rynku międzynarodowym. Swift stała się jedną z najpopularniejszych piosenkarek na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a jej sława zaczęła sięgać na inne kontynenty. Czwarty album artystki, zatytułowany Red, był ostatnim utrzymanym w klimatach country. Kolejna płyta 1989 była już płytą popową, a pochodzące z niej przeboje, takie jak Shake It Off czy Blank Space zdominowały czołówki światowych list sprzedaży. W 2017 roku premierę miał kolejny album artystki zatytułowany Reputation. Obecnie jest jedną z najbardziej znanych i najlepiej zarabiających artystek pop na całym świecie, a bilety na jej koncerty wysprzedają się w rekordowym tempie. Jest zwyciężczynią 10 nagród Grammy, jednej statuetki Emmy oraz 23 statuetek Billboard Music Awards. W latach 2010, 2015 i 2019 znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika „Time”.

Życie prywatne

Wokalistka znana jest z licznych i bardzo medialnych związków. Taylor spotykała się między innymi z producentem muzycznym, Calvinem Harrisem, aktorem Jake'iem Gyllenhaalem, piosenkarzem Joe Jonasem, a także z Taylorem Lautnerem, Johnem Mayerem, Harrym Stylesem i Tomem Hiddlestonem. Związki i rozstania niejednokrotnie były inspiracją dla artystki podczas tworzenia kolejnych hitów. Piosenkarka aktywnie prowadzi swoje profile na portalach społecznościowych i chętnie dzieli się z fanami momentami ze swojego życia zawodowego i prywatnego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 2

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Toglenn.