1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krzysztof Bosak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Krzysztofa Bosaka

Krzysztof Bosak przyszedł na świat 13 czerwca 1982 r. w Zielonej Górze. Polski polityk, poseł. Od 2005 r. do 2006 r. prezes Młodzieży Wszechpolskiej. Brał udział w zakładaniu Konfederacji Wolność i Niepodległość. 

Dzieciństwo i młodość

Jego matka Alicja była nauczycielką, ojciec Ryszard prowadził własne przedsiębiorstwo poligraficzne. Z małżeństwa Alicji i Ryszarda Bosaków na świat przeszło dwóch synów: Krzysztof i Marek.

Dzieciństwo i młodość poświęcił na trenowanie akrobatyki sportowej oraz windsurfingu. Podejmował kilka kierunków studiów, ale żadnego nie udało mu się ukończyć. Studiował między innymi: architekturę na Politechnice Wrocławskiej, ekonomię w Szkole Głównej Handlowej oraz filozofię na jednej z prywatnych uczelni wyższych. 

Działalność społeczna

W wieku 18 lat wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej. To organizacja młodzieżowa, która ma charakter nacjonalistyczny, narodowy. W latach 2003-2004 został prezesem okręgu lubuskiego. W organizacji pełnił bardzo różne funkcje, od członka rady naczelnej, przez rzecznika prasowego, aż do prezesa krajowego (lata 2005-2006).

Działalność polityczna

Od 2001 r. zaangażowany politycznie w działania Ligii Polskich Rodzin. Po raz pierwszy w wyborach samorządowych wziął udział w 2002 r. Nie udało mu się uzyskać mandatu. Zdobył 2,21 % głosów. Po raz kolejny wystartował w wyborach parlamentarnych 2005 r. Ukończył je z wynikiem pozwalającym na uzyskanie mandatu. W Sejmie dołączył do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, a także Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przez cztery lata działał w Radzie Programowej TVP. W czasie swojej kadencji był najmłodszym parlamentarzystą w polskim Sejmie. 

W LPR pozostał do czerwca 2008 r., kiedy to po przegranych, przedterminowych wyborach parlamentarnych, nie zdobył mandatu.  

Na kilka lat zniknął ze sceny politycznej. Zaangażował się w działanie serwisu Prawy.pl, którego był redaktorem naczelnym. Ponadto działał w Fundacji Republikańskiej. W 2012 r. dołączył do Ruchu Narodowego (ugrupowanie polityczne o charakterze konserwatywnym). Był wiceprezesem powołanej w późniejszych latach partii o takiej samej nazwie. 

Zdecydował się na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. z listy Ruchu Narodowego. Nie uzyskał mandatu. Wystartował również w wyborach samorządowych, starał się o miejsce w Radzie m.st. Warszawy oraz w wyborach uzupełniających do Senatu. Oba starty zakończył porażką. 

W 2015 r. z ramienia Nowej Prawicy i Ruchu Narodowego startował w wyborach samorządowych. Ubiegał się o stanowisko prezydenta Zielonej Góry. Zdobył zaledwie 4,45 % głosów. Trzy lata później w wyborach samorządowych starał się o miejsce w sejmiku mazowieckim. Nie uzyskał mandatu radnego. 

Kiedy w 2019 r. zawiązała się koalicja Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Krzysztof Bosak został jednym z jej liderów. W 2019 r. wystartował z jej listy w wyborach do Europarlamentu. Nie zdobył mandatu. Jednak jeszcze w tym samym roku powstała parta Konfederacja Wolności i Niepodległości, w której działania był mocno zaangażowany. Z jej ramienia wystartował w wyborach parlamentarnych do Sejmu i uzyskał mandat posła. 

Na początku 2020 r. wygrał w partii prawybory i tym samym został jej kandydatem w wyborach prezydenckich. 

Życie prywatne

Od młodości zaangażowany w działanie ZHP. Jest sternikiem jachtowym, był również instruktorem żeglarskim. 

Krzysztof Bosak wystąpił w szóstej edycji popularnego programu Taniec z gwiazdami

Założył Fundację Europa Media (2008 r.). Od lutego 2020 r. żonaty z Kariną Walinowicz. Jego żona jest prawnikiem. W listopadzie 2020 roku przyszło na świat pierwsze dziecko pary, syn Artur Maksymilian.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

74 + = 80

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland. Autorem zdjęcia jest Adrian Grycuk. Opis: Krzysztof Bosak w Sejmie.