1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Manny Pacquiao życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Manny Pacquiao - życiorys i biografia

Manny Pacquiao to bokser filipiński, wielokrotny mistrz świata, a także zwycięzca 16 walk. Zdobywca szeregu nagród w świecie boksu. Urodzony 17 grudnia 1978 roku.

Manny Pacquiao - początki kariery

Pacquiao pochodzi z ubogiej rodziny wielodzietnej. Treningi bokserskie rozpoczął w wieku 16 lat, początkowo walcząc w lokalnych klubach filipińskich. Po pierwszych zwycięstwach pierwszą porażkę odniósł 9 lutego 1996 roku przez nokaut.
Walczył w kategorii supermuszej, w której w czerwcu 1997 roku zdobył tytuł Mistrza Wschodniego Pacyfiku.

Kariera zawodowa

Pierwszy tytuł mistrzowski organizacji WBC, zdobył 4 grudnia 1998 roku. Trzy lata później zdobył tytuł IBF w wadze junior piórkowej.
15 listopada 2003 roku Pacquiao stoczył pojedynek z pięściarzem z Meksyku, Marco Antonio Barrerą. Walka zakończyła się poddaniem meksykanina w 11 rundzie, dodatkowo Pacquiao po walce otrzymał tytuł najlepszego boksera wagi piórkowej. Kolejną walkę stoczył przeciwko innemu meksykaninowi. Juan Manuel Marquez był posiadaczem pasa WBA oraz IBF w wadze piórkowej. Do walki doszło 8 maja 2004 roku i zakończyła się ona remisem. 
Marzec 2005 roku to kolejna walka, kolejny raz z zawodnikiem z Meksyku – Erikiem Moralesem. Walka nie toczyła się o żaden tytuł i zakończyła się przegraną Filipińczyka. Zrewanżował się rok później, 21 stycznia.

Następnym pojedynkiem o tytuł WBC w wadze super piórkowej była walka przeciwko Marco Antonio Barrei, którą Pacquiao wygrał.
Później Filipiński pięściarz przeszedł do wagi lekkiej, w której walkę o tytuł mistrzowski stoczył 28 czerwca 2008 roku. Walkę z Davidem Diazem zwyciężył w 9 rundzie. Niedługo potem przeszedł do kategorii półśredniej. W pierwszej walce w nowej kategorii pokonał utytułowanego Oscara De la Hoyę. W listopadzie stoczył w tej kategorii walkę o tytuł mistrzowski, którą wygrał, zdobywając tytuł w swojej siódmej kategorii wagowej.
14 listopada 2010 roku zdobył tytuł mistrza świata federacji WBC w wadze lekkośredniej.

Tytuł mistrzowski w wadze półśredniej stracił 9 czerwca 2012 roku, po walce z Timothym Bradleyem. Jednak, po serii zwycięskich pojedynków, Pacquiao zdecydował się w 2016 roku zakończyć karierę bokserską. Kilka miesięcy później zrezygnował z tej decyzji i powrócił na ring. 15 lipca 2018 roku zdobył kolejny tytuł mistrzowski w wadze półśredniej. W 2019 roku stoczył dwie walki o tytuł mistrzowski wagi półśredniej. Walkę z 20 stycznia zdołał wygrać, jednak 20 lipca przegrał, tracąc tym samym pas mistrzowski.
Koniec kariery Manny Pacquiao ogłosił we wrześniu 2021 roku.

Działalność publiczna

Filipińczyk angażuje się w szereg organizacji charytatywnych. W 2021 roku ogłosił, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich, które odbędą się na Filipinach w 2022 roku. Został wybrany z ramienia PFP-Laban – socjalistycznej partii Filipin.

W 2016 roku negatywnie odniósł się w stosunku do osób orientacji homoseksualnej oraz zawierania przez nich małżeństw. W wyniku tej wypowiedzi, firma Nike zerwała z nim umowę, a jedno z centrów handlowych odmówiło mu wstępu. Pełnił funkcję senatora Filipin.

Życie prywatne

Pacquiao jest żonaty. 10 maja 1999 roku wziął ślub z Jinkee Jamora, z którą ma pięcioro dzieci. Mieszka w swoim rodzinnym mieście, General Santos, South Cobatato.
Praktykuje i głosi ewangelicki protestantyzm.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com