1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kanye West życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Kanye Westa

Kanye West jest amerykańskim raperem i producentem muzycznym. Urodził się 8 czerwca 1977 roku w Atlancie.

Kariera

Karierę na rynku muzycznym rozpoczynał jako producent. W 1996 roku współpracował z Gravem przy jego debiutanckim albumie Down to Earth. W 2000 roku pojawiła się propozycja pracy z wytwórnią Roc-A-Fella Records, gdzie poznał rapera, Jaya Z, co pomogło mu w szybkim rozwoju kariery. Wyprodukował wtedy utwory między innymi dla Mobb Deepa, Nase'a, Ludacrisa, T.I. i DMXa.

W 2002 roku wydał swój debiutancki solowy album zatytułowany The College Dropout. Na krążku gościnnie pojawili się Jay Z i Ludacris. Płyta została pozytywnie przyjęta przez krytyków i słuchaczy. Zawierała takie utwory jak: Jesus Walks, Slow Jamz, All Falls Down oraz The New Workout Plan. W 2005 roku ukazała się druga płyta rapera Late Registration, która również odniosła sukces. Dwa lata później artysta wydał trzecią płytę Graduation, która okazała się ogromnym sukcesem i bijąc rekordy sprzedaży. Dzieło otrzymało aż osiem nominacji do nagród Grammy, z czego otrzymała trzy. Płyta zawierała najbardziej znane utwory rapera: Can't Tell Me Nothing, Stronger, Good Life, Flashing Lights, Homecoming i Good Morning. Kolejnymi albumami nagranymi przez Kanye'go Westa były: 808s & Heartbreak, My Beautiful Dark Twisted Fantasy, Watch the Throne, Yeezus oraz The Life of Pablo. W 2019 roku ukazała się ostatnia płyta artysty. Jego popularność rosła z każdą wydaną płytą, a te w całej jego karierze sprzedały się w milionach egzemplarzy. Raper zdobył łącznie aż dwadzieścia jeden nagród Grammy i jest uważany za jednego z najlepszych muzyków XXI wieku.

Skandale i kontrowersje

Kanye West jest postacią budzącą wiele kontrowersji zarówno swoim zachowaniem, jak i projektami w jakich bierze udział. W 2006 roku pojawił się na okładce magazynu „Rolling Stone” w wizerunku Jezusa, z cierniową koroną na głowie. Najgłośniejszym skandalem z udziałem rapera był jego występ podczas rozdania nagród MTV Video Music Awards w 2009 roku. West przerwał przemówienie Taylor Swift, która zdobyła nagrodę za najlepszy teledysk, i ogłosił, że statuetka powinna znaleźć się w rękach Beyonce. Gwiazdor został wyproszony z gali i spłynęła na niego fala krytyki. Kanye wielokrotnie przepraszał później za swoje zachowanie. W 2020 roku ogłosił, że zamierza startować w wyborach prezydenckich.

Zdrowie psychiczne

Kanye przyznał, że przez długi czas zmagał się z depresją. W 2018 roku u muzyka zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową.

Życie prywatne

W latach 2002-2008 był w związk z Alexis Phifer - para była nawet zaręczona, jednak w 2008 roku postanowili się rozstać. Niedługo potem raper związał się z modelką Amber Rose, a ich związek trwał niecałe dwa lata.

W 2012 roku Kanye zaczął spotykać się z celebrytką Kim Kardashian. Zakochani wzięli ślub w 2014 roku, rok po przyjściu na świat ich pierwszej córki. Para ma wspólnie czwórkę dzieci – North, Sainta oraz urodzone przez surogatki Chicago i Psalma. Małżeństwo, mimo długiego stażu i zapewnień o dozgonnej miłości, nie przetrwało próby czasu. Para postanowiła się rozwieść, o czym poinformowała media i fanów na początku 2021 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − 10 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Tyler Curtis from Chicago, Illinois, United States