1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Janusz Piechociński życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Janusza Piechocińskiego

Janusz Piechociński przyszedł na świat 15 marca 1960 r. w Studziankach. Jest polskim politykiem, parlamentarzystą. Były minister gospodarki. Związany z partią PSL. 

Dzieciństwo i młodość 

Przyszedł na świat w rodzinie Piotra i Jadwigi Piechocińskich w niewielkiej miejscowości w województwie mazowieckim. Studiował w Warszawie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Pracę magisterską z ekonomii na Wydziale Handlu Wewnętrznego obronił w 1987 r. W latach 1987-1999 wykładał na SGPS i SGH w latach. 

Początki działalności politycznej

Już w czasie studiów zaangażował się w działalność Związku Młodzieży Wiejskiej. Po ukończeniu studiów dołączył do zarządu związku. Do partii wstąpił w roku ukończenia uczelni. Z ramienia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego brał udział w obradach Okrągłego Stołu. W 1990 r. przez kilka miesięcy był skarbnikiem PSL „Odrodzenie”. Kiedy powołano PSL natychmiast dołączył do partii. 

W roli posła i ministra

Był posłem w I, II,IV oraz VI i VII kadencji Sejmu. Zawsze był przedstawicielem PSL.

Ponadto w 1998 r. (miał wtedy przerwę w Sejmie) zasiadał w Komisji Budżetu i Finansów sejmiku mazowieckiego. W 2002 r. bez powodzenia  ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy. Dwa lata później, również bezskutecznie starał się o funkcję prezesa PSL. Wybory przegrał z Januszem Wojciechowskim. 

Jego trzecia kadencja w Sejmie zakończyła się w 2005 r. Pozostał jednak związany z partią. W latach 2005-2008 działał w Naczelnym Komitecie Wykonawczym PSL, był wiceprezesem. 

W 2006 r wystartował w wyborach samorządowych i ponownie dołączył do grona radnych sejmiku mazowieckiego. 

Do Sejmu wrócił w 2007 r., w wyborach ponownie startował z listy PSLu. Wystartował również w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. Nie otrzymał jednak mandatu. Udało mu się jednak uzyskać reelekcję w wyborach parlamentarnych w 2011 r. 

Już rok później został wybrany na prezesa PSL (nieznaczną liczbą głosów pokonał Waldemara Pawlaka). 6 grudnia 2012 r. został mianowany wicepremierem i ministrem gospodarki (oba urzędy zachował również w 2014 r., kiedy premierem została Ewa Kopacz), a 11 grudnia członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Urzędy te sprawował do 16 listopada 2015 r. 

Działalność po 2015 r. 

W 2015 r. wystartował w wyborach parlamentarnych, tym razem nie zdobył wystarczającej liczby głosów. W związku z tym złożył rezygnację z funkcji prezesa partii. 

Życie prywatne

Ma żonę Halinę i troje dzieci. Chętnie korzysta z mediów społecznościowych, szczególnie Twittera. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i estońskim Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej I klasy. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Autorem zdjęcia jest: Robert Orzechowski.