737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Aleksandra z Galacji życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

 1. Życiorys i biografia św. Aleksandry z Galacji

  Św. Aleksandra żyła na przełomie III i IV wieku w Ancyrze w Galacji lub Amizos (obecnie tereny Turcji). Najprawdopodobniej zmarła między rokiem 300 a 310. Święta kościoła katolickiego i prawosławnego. Dziewica i męczennica. 

 2. Fakty z życia

  Do dzisiaj zachowało się niewiele faktów dotyczących życia i śmierci św. Aleksandry. Źródła historyczne nie są nawet zgodne co do miejsca jej życia. Wiadomo jednak, że zmarła ona śmiercią męczeńską za czasów panowania cesarza Dioklecjana. 

  Najprawdopodobniej została zamordowana razem z sześcioma kobietami, wszystkie z nich były dziewicami. Legenda głosi, że wśród tych kobiet były: Klaudia, Eufrazja, Matrona, Julianna, Eufemia i Teodozja. Aby pohańbić kobiety, przed śmiercią chciano je rozdziewiczyć. Jednak grupa młodych mężczyzn, która została do tego wyznaczona, uciekła na widok siwych włosów Teodory. 

  Kobiety zostały utopione w bagnach nieopodal miasteczka, w którym żyły. Ich ciała odnalazł i pochował zgodnie z chrześcijańskimi zwyczajami Teodor. Mężczyznę spotkała za to okrutna kara, najpierw był torturowany, a następnie został ścięty.

  Z kolei inne podanie głosi, że kobiety najpierw torturowano, a następnie wrzucono jeszcze żywe do pieca, gdzie spłonęły. Żadna z męczennic, nawet w czasie najbardziej wymyślnych tortur, nie wyrzekła się wiary z Chrystusa. 

  Kara męczeńskiej śmierci została nałożona na św. Aleksandrę przez zarządcę, ponieważ nie zgodziła się ona na udział w pogańskiej procesji, w której miano czcić posążki Artemidy i Ateny.

 3. Kult

  Św. Aleksandra z Galacji oraz współtowarzyszki jej męczeńskiej śmierci wspomina się 20 marca. Święta przedstawiana jest w czerwonym płaszczu i w białej chuście. Obok niej pojawią się kobiety, które zmarły razem z nią. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

26 − 22 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła