1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Janusz Palikot życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Janusza Palikota

Janusz Palikot przyszedł na świat 26 października 1964 r. w Biłgoraju. Jest polskim politykiem, posłem i przedsiębiorcą. 

Dzieciństwo i młodość

Jego rodzicami byli Czesława i Marian Palikot. Oboje byli członkami PZPR. Matka w czasie II wojny światowej przebywała w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Janusz Palikot szkołę średnią ukończył w Warszawie, zdecydował się kontynuować naukę na KULu, wybrał wydział filozofii. Tytuł magistra obronił na Uniwersytecie Warszawskim. Już w czasie studiów rozwijał swoje przedsiębiorcze cechy. Na początku lat 90. założył własną działalność gospodarczą. 

W roli przedsiębiorcy

Przez dwa lata pracował w Instytucie Filozofii Polskiej Akademii Nauk. Jednak już w 1989 r. założył zakład, który zajmował się produkcją i eksportem palet. Rok później prowadził już przedsiębiorstwo Amber produkujące wino musujące. Na czele firmy stał przez 11 lat. Później zainwestował w inną firmę produkcją napoje alkoholowe. Był jej akcjonariuszem aż do 2006 r. 

W tym samym czasie inwestował w wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz spółkę wydającą tygodnik „Ozon”. 

W roli polityka

Janusz Palikot jest zaangażowany politycznie od 2005 r. Wtedy to wstąpił do Platformy Obywatelskiej. Tego samego roku wystartował w wyborach parlamentarnych. Zdobył mandat posła. Ponownie o mandat poselski starał się w wyborach 2007 r. Uzyskał reelekcję. 

W 2009 r. stanął na czele komisji, która pracowała nad ograniczeniem biurokracji. Jej prace nie przyniosły jednak zakładanych rezultatów. W 2009 r. został też wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Był nim przez rok. 

6 października 2010 r. zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. W związku z rosnącym poparciem i rozpoznawalnością założył partię Ruch Poparcia, którą później przemianował na Ruch Palikota (1 czerwca 2011 r.). Został pierwszym przewodniczącym swojej partii.

Członkowie Ruchu Palikota wystartowali w wyborach parlamentarnych w 2011 r. Janusz Palikot po raz trzeci uzyskał mandat poselski. W czasie swojej trzeciej kadencji, razem z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz Markiem Siwcem stworzył stowarzyszenie Europa Plus. Rozwiązano go po nieudanych wyborach w 2014 r. 

Ruch Palikota w październiku 2013 r. zmienił nazwę swojej partii na Twój Ruch. Nadal pełnił funkcję przewodniczącego. 

Janusz Palikot startował w wyborach prezydenckich w 2015 r. W czasie wyborów zdobył niespełna 2% poparcie. W tym samym roku we wrześniu Janusz Palikot podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska posła. 

Wystartował jeszcze w wyborach parlamentarnych w 2015 r., tym razem jako kandydat Zjednoczonej Lewicy. Jednak nie uzyskał mandatu. Ostatecznie przewodniczącym Twojego Ruchu pozostał do  2 marca 2019 r. Wycofał się z życia politycznego.

Janusz Palikot zasłynął z licznych kontrowersyjnych działań i wypowiedzi, przykładem takiego zachowania może być wystąpienie na konferencji prasowej z silikonowym penisem, czy atrapą pistoletu. W czasie jednego ze swoich wystąpień w telewizji nazwał prezydenta Lecha Kaczyńskiego chamem. 

Życie prywatne

Dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Maria Nowińska, z którą ma dwóch synów. Po rozwodzie poślubił Monikę Kubat. Mają dwójkę dzieci. Jest apostatą. Napisał kilka książek, w tym autobiografię Janusz Palikot. Wszystko jest możliwe. Biografia, która ukazała się w 2015 r. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

28 + = 30

Komentarze

  1. Witam serdecznie i na początek chciałbym zapytać o to jak myślicie dlaczego w naszym kraju podatek akcyzowy czyli paapierosy alkohol, benzyna, wszystko co ma akcyzę to około 60% całego naszego budżetu a np w takiej Holandii Akcyza wynosi około 12%. Mają za to bardzo wysoki poziom wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego.

    Czy w Polsce mieszkają sami Pijacy, Palacze i Automobiliści ? W czym leży problem i kto to potrafi to naukowo wyjaśnić?

    Zapraszam do merytorycznej dyskusji.

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licensji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland l. Autorem zdjęcia jest: Adrian Grycuk.