1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tycjan życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym artystą?

Życiorys i biografia Tycjana

Tyciajan, a właściwie Tiziano Vecelli przyszedł na świat pomiędzy 1485 r. a 1490 r. Urodził się w Pieve di Cadore, zmarł 27 sierpnia 1576 r. w Wenecji. Włoski malarz renesansowy. 

Początki twórczości

Był synem kapitana Gregorio Vecellia. Kiedy miał 10 lat wysłano go do stryja Antonia, który miał zadbać o jego dalszą edukację. W ten sposób młody Tycjan zamieszkał w Wenecji. Uczył się u Sebastiana Zuccato, Gentile Belliniego i Givanniego Belliniego. Duży wpływ na jego twórczość wywarł wenecki malarz Giorgion (Tycjan w późniejszych latach dokończył wiele jego obrazów). Wraz z nim zajmował się w 1508 r. zdobieniem dachu domu handlowego. Było to pierwsze artystyczne zlecenie Tycjana. Dwa lata później Tycjan wyjechał do Padwy, gdzie pracował, zdobiąc Scuola del Santo. Do Wenecji wrócił po mniej więcej czterech latach. Już w 1516 r. został państwowym malarzem Republiki Weneckiej. Mniej więcej w tym czasie rozwinęła się również jego samodzielna twórczość artystyczna. 

Rozwój działalności artystycznej 

Na dworach Karola V i Filipa II był nadwornym malarzem. Tworzył również dla papieża Pawła III.  W latach 1516 – 1520 tworzył dla księcia Ferrary – Alfonsa I d’Este. Na zlecenie ówczesnego biskupa Cypru przygotował ołtarzowy obraz, który wytyczył trendy na następne stulecia malarstwa ołtarzowego. 

W jego działach często pojawiał się rudopomarańczowy kolor, dzisiaj nazywany tycjanowskim. Jego działa charakteryzowała harmonia barw. W późniejszych latach charakterystyczny dla jego stylu stał się ruch w kompozycjach. 

Tycjan tworzył obrazy nie tylko o tematyce religijnej, ale także obrazy mitologiczne. Największą sławę i uznania przyniosły mu właśnie akty bogini Wenus, które tworzył w latach 30. Malował także portrety, zarówno kobiet, jak i mężczyzn (często przedstawiał postaci w półmroku). Twórczość Tycjana wyróżniają niesamowite krajobrazy, które nadają nastrój obrazom, sprawnie posługiwał się kolorem. 

Tycjan poślubił Cecylię w 1525 r., wielokrotnie malował swoją żoną. Ich małżeństwo trwało jedynie 4 lata, Cecylia zmarła w 1529 r. Mieli dwóch synów. 

Mniej więcej w tym czasie Tycjan w Bolonii poznał cesarza Karola V. Namalował wtedy portret, który zachwycił władcę. Niedługo później Tycjan został nadwornym malarzem cesarza.

Tycjan przez ponad rok mieszkał w Watykanie, gdzie spotkał Michała Anioła. W 1547 r. ponownie wrócił na dwór cesarza Karola V. 

Wiadomo, że zniszczeniu uległy dwa obrazy Tycjana: Śmierć Piotra Męczennika – 1530 r., oraz Bitwa pod Cadore – 1537r. 

Wybrane dzieła

  • Jacopo Pesaro przedstawiany św. Piotrowi przez papieża Aleksandra VI - 1509 r.
  • Noli me tangere - ok. 1511 r.
  • Miłość niebiańska i miłość ziemska - 1514 – 1515
  • Bachus i Ariadna - 1520 – 1523
  • Portret Karola V w zbroi i z psem - 1533 r.
  • Dziewczyna w futrze - 1534 r.
  • Izabela d’Este - 1534 – 1536
  • Wenus z Urbino - 1538 r.
  • Dawid i Goliat - 1542 – 1545
  • Paweł III z wnukami Ottaviem i Alessandrem Farnese - 1545 – 1546
  • Cesarz Karol V po bitwie pod Muhlberg - 1548 r.
  • Wenus i Adonis -1553 r. 
  • Święty Sebastian - 1570 – 1572

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

79 − 73 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Obraz: Autoportret, Tycjan.