1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Britney Spears życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Britney Spears

Britney Spears jest amerykańską piosenkarką. Urodziła się 2 grudnia 1981 roku w McComb.

Kariera

W 1992 roku dołączyła do obsady programu Klub Przyjaciół Myszki Miki, gdzie przez dwa sezony występowała u boku takich sław jak Christina Aguilera, Justin Timberlake czy Ryan Gosling.

W 1997 roku podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy z profesjonalną wytwórnią muzyczną i już niecały rok później ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Baby One More Time, który okazał się ogromnym światowym sukcesem. Z tego krążka pochodzą takie przeboje, jak:...Baby One More Time,(You Drive Me) Crazy, Born to Make You Happy i Sometimes. Druga płyta wokalistki ukazała się 2000 roku i nosiła tytuł Oops! I did it again. Album również odniósł spektakularny sukces, co umocniło pozycję Britney na rynku muzycznym i sprawiło, że stała się jedną z najpopularniejszych piosenkarek pop na świecie. Już rok później Spears wydała trzecią płytę zatytułowaną Britney. W 2002 roku spróbowała swych sił w aktorstwie i zagrała rolę w filmie Crossroads. W maju 2012 roku zasiadła w fotelu jurorki amerykańskiej edycji formatu The X Factor.

W kolejnych latach powstawały następne dzieła artystki: In the Zone, Blackout, Circus, Femme Fatale oraz Britney Jean z 2013 roku. W 2016 roku ukazała się ostatnia do tej pory płyta Britney nosząca tytuł Glory. Wokalistka uznawana jest za jedną ze współczesnych ikon popkultury i przez długi czas nazywano ją mianem Księżniczki Popu.

Załamanie nerwowe

Ogromny sukces osiągnięty w bardzo młodym wieku oraz olbrzymia popularność i jej skutki negatywnie odbiły się na utalentowanej piosenkarce. Lata 2006-2007 dla niej szczególnie ciężkie – piosenkarka miała problemy z narkotykami i alkoholem, ogoliła głowę na łyso i rozwiodła się z mężem. W 2008 roku piosenkarka całkowicie straciła prawa do opieki nad swoimi dziećmi i trafiła do szpitala psychiatrycznego i zasądzono o kurateli nad jej majątkiem. Opiekę nad artystką objęli jej ojciec Jamie Spears i prawnik Andrew Walle. W 2021 roku o artystce ponownie zrobiło się głośno w kontekście kurateli, jaką przez 13 lat sprawował nad nią ojciec. Artystka postanowiła otwarcie walczyć o swoją niezależność. Zwróciła się do sądu wyższej instancji z prośbą o zakończenie kurateli. Gwiazda przyznała przed sądem, że w poprzednich latach pozbawiono ją wolności, zmuszano do stosowania antykoncepcji i litu, zmuszano do pracy nawet wtedy, gdy miała wysoką gorączkę. Britney nie mogła nawet sama wybrać prawnika, który reprezentowałby jej interesy przed sądem i pomógł w zakończeniu kurateli. Cała sprawa jest bardzo szokująca, a nagrania przesłuchania, które wyciekły do Internetu nie budzą wątpliwości, jakim horrorem musiało być życie kobiety przez ostatnie lata. Kilka miesięcy wcześniej ukazał się film dokumentalny dziennikarzy „New York Timesa” zatytułowany Framing Britney Spears, opisujący życie piosenkarki ubezwłasnowolnionej przez ojca. W mediach społecznościowych trwa akcja fanów i internautów, którzy upubliczniają sprawę, a swoje posty tagują hasztagami #FreeBritney i #WEARESORRYBRITNEY.

Życie prywatne

W latach 1999–2002 była związana z Justinem Timberlakiem. Kobieta była dwukrotnie zamężna. Pierwsze małżeństwo z Jasonem Allanem Alexander anulowano po 55 godzinach od zaślubin. Jej drugim mężem był tancerz Kevin Federline, z którym ma dwóch synów: Seana Prestona i Jaydena Jamesa. Małżeństwo przetrwało tylko dwa lata i rozpadło się w 2007 roku. W 2009 związała się ze swoim byłym menedżerem, Jasonem Trawickiem, jednak ten związek też nie przetrwał próby czasu i w 2013 roku ogłosili rozstanie. W 2015 roku spotykała się z producentem filmowym Charliem Ebersolem, a od 2016 jest w związku z Samem Asgharim.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 − 9 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Drew de F Fawkes