1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Artur Rojek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Artura Rojka

Artur Rojek jest polskim wokalistą. Urodził się 6 maja 1972 roku w Mysłowicach.

Wykształcenie

Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Kariera

Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Niedługo potem postanowił spróbować swoich sił w mediach, rozpoczynając od prowadzenia audycji muzycznej w Rock Radiu. W drugiej połowie lat 90. prowadził również audycję w Radiu Rezonans. Dzięki znajomości muzyki zagranicznej, otrzymał również angaż do gazety „Dziennik Polska-Europa-Świat”.

W 1992 roku założył zespół Myslovitz, który okazał się objawieniem na polskim rynku muzyki alternatywnej i nie tylko. W formacji Rojek zajmował się śpiewaniem, grą na gitarze, a także pisał teksty i komponował muzykę. Swoją pierwszą płytę Myslovitz wydało w 1995 roku. Wspólnie z członkami Myslovitz nagrał 8 albumów studyjnych.

A największym sukcesem okazał się być czwarty album zatytułowany Miłość w czasach popkultury, który pokrył się podwójną platyną. Utwór promujący tę płytę o tytule Długość dźwięku samotności jest jak największym hitem zespołu granym w stacjach radiowych do dziś.

W latach 1998- 2002 wraz z liderem zespołu Negatyw, perkusistą Myslovitz Wojtkiem Kuderskim oraz Michałem Kortebą współtworzył grupę Lenny Valentino. W 2006 roku został pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Off Festivalu.

Myslovitz otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń za swoją działalność - są laureatami między innymi 7 Fryderyków. Koncerty tego zespołu zawsze były przepełnione, a bilety wyprzedawały się błyskawicznie.

W 2012 roku Rojek postanowił odejść z grupy i skupić się na rozwoju kariery solowej i pracy na rzecz swojego festiwalu. Dwa lata później wydał debiutancki solowy album studyjny zatytułowany Składam się z ciągłych powtórzeń, za który w kolejnym roku otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii „Album roku – pop”.

Drugie solowe wydawnictwo, Kundel, Rojka ukazało się w 2020 roku i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Krążek promował utwór Bez końca.

Publikacje

O Arturze Rojku i jego twórczości wydano do tej pory dwie książki: Myslovitz. Życie to surfing autorstwa Leszka Gnoińskiego i Inaczej napisaną przez Aleksandrę Klich.

Życie prywatne

Niewiele wiadomo o życiu prywatnym Artura. W 2006 roku jest poślubił swoją wieloletnią partnerkę Annę. Para ma wspólnie dwóch synów – Franciszka i Antoniego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

94 − = 85

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Przykuta