1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anita Werner życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Anity Werner

Anita Werner jest polska dziennikarką i prezenterką telewizyjną. Urodziła się 28 marca 1978 roku w Łodzi.

Wykształcenie

Jest absolwentką kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawczą na Uniwersytecie Łódzkim. Studia ukończyła w 2001 roku.

Aktorstwo

Zanim zaczęła karierę jako dziennikarka i prezenterka Werner próbowała swoich sił przed kamerą jako aktorka. Zadebiutowała w baśni Dzieje mistrza Twardowskiego, a w wieku 17 lat zagrała w filmie Słodko gorzki w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Później można było ją podziwiać w komediodramacie To my oraz w serialu Zostać miss.

Kariera dziennikarska

Niedługo potem postanowiła jednak zmienić ścieżkę swojej kariery zawodowej i postawić na dziennikarstwo. Pierwszą pracę w mediach otrzymała jeszcze podczas studiów w pierwszej polskiej stacji sportowej Wizja Sport. Następnie przeszła do nowopowstałych stacji TVN i TVN 24, gdzie pracuje do dziś. Werner szybko odkryła, że praca przed kamerą w roli prezenterki jest czymś, co chce robić i w czym doskonale się sprawdza. Zauważyło to również kierownictwo stacji, obsadzając ją w coraz to większej liczbie programów.

Werner prowadzi programy Fakty po południu, Fakty po Faktach, Dama Pik, Serwis informacyjny, Poranek TVN24, Prosto z Polski, Magazyn 24 godziny, Raport wieczorny, Studio 24, Studio Europa.

Doskonale odnajduje się również w roli reporterki. W 2016 roku zrealizowała film dokumentalny Miss więzienia dla stacji TVN Style, a w 2021 przeprowadziła cykl rozmów Tokio. Cena sukcesu.

Za swoją rzetelność i profesjonalizm w pracy dziennikarki Werner może się poszczycić wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Została nagrodzona trzema statuetkami Wiktora w kategoriach: „Największe odkrycie telewizyjne”, „Najlepszy prezenter telewizyjny” oraz „Najlepszy komentator lub publicysta”. W 2010 roku wygrała Telekamerę w kategorii „Osobowość roku”. Najważniejszym do tej pory wyróżnieniem w karierze dziennikarki jest natomiast Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego.

Publikacje

Prezenterka ma na swoim koncie wydanie czterech publikacji: zbiór wywiadów Dwa ognie, zbiór reportaży Dama Pik, wywiad z Włodzimierzem Cimoszewiczem zatytułowany Nieoficjalnie oraz reportaż Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka.

Życie prywatne

W przeszłości spotykała się z dziennikarzem Erykiem Mełgwą. Przez wiele lat dziennikarka związana była z podróżnikiem Kacprem Godyckim-Ćwirko, który zmarł tragicznie w 2012 roku. Para poznała się dzięki przyjaciółce Anity, Martynie Wojciechowskiej, która przedstawiła ich sobie podczas jednej z imprez branżowych. Ukochany prezenterki zmarł podczas wyprawy do Afryki, podczas której zbierał materiały do swojej książki o miejscach, które koniecznie trzeba zobaczyć przed śmiercią. W hołdzie jego pamięci Anita została ambasadorką wydanej pośmiertnie książki Kacpra zatytułowanej Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata.

Obecnie partnerem życiowym Werner jest dziennikarz sportowy Michał Kołodziejczyk, z którym jest związana od 2018 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

72 + = 76

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: TVIATVN