1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Martyna Wojciechowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Martyny Wojciechowskiej

Martyna Wojciechowska to polska podróżniczka, prezenterka telewizyjna i dziennikarka. Autorka reportaży podróżniczych. Urodziła się jako Marta Wojciechowska 28 września 1974 roku w Warszawie. Jest trzecią Polką, która zdobyła Koronę Ziemi, czyli wszystkie najwyższe szczyty kontynentów. Ogromną sławę przyniósł jej program Kobieta na krańcu świata.

Wykształcenie

Martyna Wojciechowska chodziła do Szkoły Podstawowej nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego, następnie ukończyła Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie. Podróżniczka studiowała zarządzanie i marketing na warszawskiej Wyższej Szkole Zarządzania.

O krok od śmierci

Martyna Wojciechowska kilkakrotnie spojrzała śmierci w oczy. Będąc małą dziewczynką, przewróciła się i mocno uderzyła głową o krawędź schodów. Straciła przytomność, a jej rodzicom wydawało się, że córka już się nie obudzi. Jako 11-latka została również porażona prądem.

W czasie pewnych wakacji Martyna cudem uniknęła śmierci. Pływała wtedy po jeziorze motorówką, która wybuchła. Podróżniczka odniosła liczne obrażenia. Kilka lat później Martyna przeżyła kolejny groźny wypadek – złamała wówczas szyjny odcinek kręgosłupa.

Już jako dorosła kobieta, w czasie nagrania odcinka Misja Martyna, Wojciechowska miała poważny wypadek samochodowy. Złamała kręgosłup. W tym wypadku zginął jej przyjaciel i operator programu, Rafał Łukaszewicz. Kolejny raz Martyna stanęła w obliczu śmierci w 2016 roku, kiedy to doszło do wypadku na motocyklu. Zdarzenie zakończyło się złamanym obojczykiem i potłuczeniem ciała. Wojciechowska przeszła wtedy operację, umieszczono w jej ciele tytanowym implant.

Życie zawodowe

Początkowo Martyna Wojciechowska pracowała jako prezenterka telewizyjna. Prowadziła magazyn Automanika oraz programy, takie jak Dzieciaki z klasą, Big Brother czy Studio Złote Tarasy. W 2007 roku objęła stanowisko redaktor naczelnej „National Geographic Polska” oraz „National Geographic Traveler”.

Kobieta na krańcu świata

Ogromną popularność przyniósł jej program Kobieta na krańcu świata. Podróżniczka wraz z ekipą podróżuje po licznych krajach w celu realizacji nagrań. Jej bohaterkami są kobiety z różnych zakątków świata, żyjące w różnorodnych kulturach. Ich historie często są poruszające, pokazują, z jakimi problemami mierzą się inni ludzie, zmuszają do przemyśleń oraz kładą nacisk na tolerancję, zrozumienie i otwarcie się na drugiego człowieka.

Działalność charytatywna

Martyna Wojciechowska aktywnie włącza się w liczne akcje społeczne. Walczy o prawa kobiet i poprawę ich życia. Sprzeciwia się okaleczaniu dziewczynek i kobiet poprzez udział w kampanii zorganizowanej przez fundację Kwiat Pustyni. Podróżniczka brała również udział w Czarnym Proteście, w którym kobiety sprzeciwiały się zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.

Ponadto Martyna wspiera organizacje walczące o ochronę zwierząt i roślin. Jest ambasadorką WWF Polska. Została również przedstawicielką akcji Żywiec Zdrój „Po stronie natury”.

Życie prywatne

Martyna Wojciechowska obecnie związana jest z podróżnikiem Przemysławem Kossakowskim. Z wcześniejszego związku z Jerzym Błaszczykiem ma córkę, Marysię. Podróżniczka była aż 5 razy zaręczona, w żadnym przypadku nie doszło do ślubu.

Martyna Wojciechowska na świat przyszła jako Marta Wojciechowska. Już jako dziecko używała imienia Martyna, lecz dopiero pod koniec 2018 roku zdecydowała się na formalną zmianę imienia.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.