1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tomasz Lis życiorys

Spis treści

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Tomasz Lis jest polskim dziennikarzem i publicystą. Swoją karierę dziennikarską rozpoczynał w Telewizji Polskiej. Był z nią związany w latach 1990-1997. Następnie przeszedł do telewizji TVN, gdzie pracował do 2004 r. W latach 2004-2007 pracował w Polsacie.

W 2008 r. na antenie TVP 2 pojawił się jego autorski program Tomasz Lis na żywo. Był on emitowany przez osiem kolejnych lat.

Pracował również jako dziennikarz prasowy w "Polska The Times", "Gazety Wyborczej", redaktor naczelny "Wprost" (2010-2012) oraz "Newsweek" (2012-2022).

Tomasz Lis – życiorys

Tomasz Lis przyszedł na świat 6 marca 1966 r. w Zielonej Górze w rodzinie Wandy Adamkiewicz i Stefana Lisa.

Kilkukrotnie oskarżony o mobbing, po raz pierwszy przez Luizę Zalewską, która w 2008 r. w "Dzienniku" opublikowała tekst krytykujący jego zachowanie wobec pracowników "Wydarzeń".

Po raz drugi w 2022 r., kiedy to na stronie Wirtualnej Polski pojawił się tekst opisujący zachowania Lisa wobec pracowników "Newsweeka". W redakcji przeprowadzono kontrolę, jednak Państwowa Inspekcja Pracy ostatecznie nie potwierdziła mobbingu.

W wolnym czasie Tomasz Lis pisze książki. Ma ich na swoim koncie już kilkanaście, w tym: Zawód: Korespondent, LISt z Ameryki, Co z tą Polską?, Nie tylko fakty.

Tomasz Lis – wykształcenie

Uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Swoją przyszłość wiązał z medycyną. Nie dostał się jednak do szkoły medycznej, dlatego zdecydował się na studia dziennikarskie i prawnicze. Ostatecznie ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Laureat stypendium naukowego na Uniwersytecie Loyoli w Nowym Orleanie.

Tomasz Lis - życie prywatne

Dziennikarz ma za sobą dwa małżeństwa. Obie jego żony są związane ze światem mediów.

Pierwszą partnerką Tomasza Lista była Kinga Rusin. Pobrali się w 1994 r. Z tego związku przyszły na świat dwie córki, Pola (starsza) i Iga (młodsza).

Pola Lis poszła w ślad za rodzicami i została dziennikarką. Jej siostra zajmuje się modelingiem.

Kinga Rusin i Tomasz Lis rozwiedli się w 2006 r. Już rok później Lis poślubił swoją nową dziewczynę, dziennikarkę Hannę Smoktunowicz. Rozwód z powództwa Hanny Lis nastąpił dopiero w 2022 r., jednak para rozstała się ze sobą dużo wcześniej. W tym samym roku wystawiono na sprzedaż dom w Konstancinie, gdzie Tomasz Lis mieszkał wraz z żoną.

Prywatnie interesuje się żużlem i piłką nożną. Jest fanem hiszpańskiego zespołu Real Madryt. Chętnie dzieli się przemyśleniami dotyczącymi sportu na Twitterze.

Konto na Twitterze Tomasza Lisa śledzi prawie 60 tys. użytkowników.

Udar Tomasza Lisa

Tomasz Lis ma za sobą już cztery udary. Pierwszego udaru dostał w 2017 r., czwartego w 2022 r. niedługo po powrocie z maratonu, który biegł w Chicago. Jak odkryli lekarze, choroba została wywołana wrodzoną wadą serca dziennikarza (ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej).

U Tomasza Lisa udar spowodował utratę płynności mowy. Dziennikarz zadeklarował, że będzie walczył o powrót do pełnej sprawności.

Miejsca, w których pracował dziennikarz

W prasie zadebiutował w 1984 r. w "Sztandarze Młodych". W 1990 r. związał się z Telewizją Polską. Stanowisko reportera otrzymał po wygranym konkursie zorganizowanym przez telewizję. Był wtedy na czwartym roku studiów.

W TVP pracował jako główny sprawozdawca parlamentarny, przez trzy lata (1994-1997) pracował w USA jako korespondent.

Tomasz Lis z TVN związał się w 1997 r. Tam zarządzał redakcją Faktów oraz prowadził główne wydanie programu. W 2004 r. przeszedł do Polsatu. Tam otrzymał stanowisko członka zarządu i dyrektora programowego stacji. Zarządzał również programem Wydarzenia. Na antenie pojawiał się jako komentator serwisu informacyjnego.

Z Polsatem był związany do 2007 r. Został odsunięty ze względów politycznych. Wraz z nim pracę w stacji straciła Hanna Smoktunowicz.

Tomasz Lis był twarzą programu Tomasz Lis na żywo emitowanego w latach 2008-2016 na antenie TVP2.

Pisał dla "Polityki", "Wprost", "Gazety Wyborczej", "Polska The Times".

W latach 2010-2012 sprawował funkcję redaktora naczelnego opiniotwórczego miesięcznika "Wprost". Z właścicielem magazynu rozstał się przez konflikt interesów. W tym czasie pracował nad powstaniem serwisu Na Temat.pl.

Z "Wprost" przeszedł do "Newsweeka". Tam również objął stanowisko redaktora naczelnego. Na stronie internetowej tygodnika oraz na Onet.pl, raz w tygodniu publikował program Tomasz Lis, a następnie od 2021 r. Świat_pl.

Pracę w "Newsweeku zakończył" w 2022 r., kiedy to został oskarżony o mobbing wobec pracowników.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 87 = 94

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu Wikimedia Commons. Zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license.