1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Robert Janowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Roberta Janowskiego

Robert Janowski jest polskim dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Urodził się 22 marca 1961 roku w Inowrocławiu.

Wykształcenie

Ukończył studia z weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i podyplomowe studia pedagogiczne.

Kariera

Debiutował jako wokalista na deskach amatorskich teatrów. Następnie był związany z kilkoma zespołami rockowymi, w tym z Oddziałem Zamkniętym, Exodusem, Zoo i Sekcją Z. W 1991 roku otrzymał rolę w musicalu Metro Janusza Józefowicza, który przyniósł mu rozgłos w całym kraju. Śpiewał też w oratorium Świętokrzyska Golgota Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. Współpracował przy tworzeniu musicali, takich jak: Grosik 2 czy Do grającej szafy grosik wrzuć.

Prezenter w swojej karierze zagrał w kilku filmach, między innymi w: Sercu gór, Kto nigdy nie żył, Nocnym grafitti i Porze na czarownice. Był też związany z teatrami: Ateneum, Buffo, Rampa, Rozmaitości, Powszechnym, Komedii i Dramatycznym.

W międzyczasie związał się z Teatrem Dramatycznym i nagrywał płyty. W 1994 roku wydał debiutancki album zatytułowany Co mogę dać, rok później drugi - Powietrze, a kolejny - Nieważkość - w roku 2001. W 2010 album Song.pl uzyskał status platynowej płyty.

Od 1997 roku prowadził program Jaka to melodia?, z którym ostatecznie rozstał się w 2018 roku. Za swoją pracę na planie tego show został nagrodzony trzema Telekamerami, dwoma Wiktorami i Złotą Telekamerą. W Telewizji Polskiej współprowadził też programy śniadaniowe Kawa czy herbata? i Pytanie na śniadanie.

Od 2018 roku Janowski jest gospodarzem programu Najpiękniejsze melodie Roberta Janowskiego na antenie Radia Pogoda.

Publikacje

Prezenter napisał trzy książki: Muzyka mojego życia, Przypadki. Robert Janowski oraz Wielcy muzycy.

Wybrana filmografia

Janowski był żonaty trzykrotnie. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Kalicińska-Goczał, z którą ma syna Makarego. W 2004 roku poślubił Katarzynę Dańską, z którą ma dwie córki, Anielę i Tolę. Po rozwodzie związał się z Moniką Głodek, z którą stanął na ślubnym kobiercu w roku 2013.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 66 = 73

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sławek