1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Angelo Sodano życiorys

Życiorys i biografia Angelo Sodano

Angelo Sodano przyszedł na świat 23 listopada 1927 r. we włoskim Piemoncie. Duchowny rzymskokatolicki. Kardynał i dziekan Kolegium Kardynalskiego za pontyfikatu Jana Pawła II. Od 2019 r. przebywa na kardynalskiej emeryturze. 

Dzieciństwo i wykształcenie

Syn Giovanniego i Delfiny Sodano. Miał pięcioro rodzeństwa. Jego ojciec był deputowanym włoskiego parlamentu w latach 1948-1963. Był chrześcijańskim demokratą.

Odebrał solidne wykształcenie. W 23 września 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Umberto Rossi'ego. Po ukończeniu seminarium w Asti kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Obronił tam doktorat z teologii. Z kolei na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim zgłębiał prawo kanoniczne. Jest także absolwentem Papieskiej Akademii Kościelnej. Tam dokształcał się z dyplomacji. 

Kapłaństwo

W pierwszych lata swojego kapłaństwa był duszpasterzem młodzieży. Przez dziewięć lat pracował również jako wykładowca teologii dogmatycznej w seminarium w Asti. Do Watykanu wyjechał w 1959 r. na zaproszenie arcybiskupa Angela Dell’Acquę. Wtedy też rozpoczął służbę w korpusie dyplomatycznym Stolicy Apostolskiej.

Watykan

W kolejnych latach pełnił funkcję zagranicznego dyplomaty w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. Do Watykanu powrócił w 1968 r. Tam zaangażowany został w pracę Rady Publicznych Spraw Kościoła. 

W 1978 r. powierzono mu funkcję nuncjusza w Chile. Kilka miesięcy później został wyświęcony na biskupa. W Chile przebywał przez 10 lat. Trafił tam, kiedy Chile znajdowało się pod władzą Augusto Pinocheta. Między innymi dzięki jego zabiegom doszło do pielgrzymki Jana Pawła II do Chile w 1987 r. 

Od 1988 r. sekretarz Rady Spraw Publicznych Kościoła. Minister spraw zagranicznych (sekretarz ds. relacji z państwami) Jana Pawła II oraz sekretarz stanu w latach 1990-2006. Na tym stanowisku zastąpił Agostino Casarolę (1979-1990). Jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. 

Od 28 czerwca 1991 r. kardynał. Mianował go Jan Paweł II. Prezbiter S. Maria Nuova. Biskup kardynał Albano od 1994 r. 

W latach 2005-2019 dziekan Kolegium Kardynałów. 

Po wyborze Ratzingera na kolejnego papieża (2005 r.) został dziekanem kolegium kardynalskiego i kardynałem biskupem Ostii. Funkcję tę objął po nowym papieżu.

Sekretarzem stanu pozostał do września 2006 r. 

Przeszedł na emeryturę 21 grudnia 2019 r. (już w czasie pontyfikatu Franciszka). 

Kontrowersje

Możliwe, że jego decyzja o rezygnacji ze stanowiska dziekana Kolegium Kardynalskiego motywowana była skandalem związanym z seksualnymi nadużyciami, do których przez lata dochodziło w organizacji Legion Chrystusa. Sprawa dotyczyła między innymi księdza Marciala Maciela (założyciel Legionistów). Maciel miał dopuszczać się przestępstw na tle seksualnym na seminarzystach oraz nieletnich. Ofiar mogło być kilkadziesiąt. Sodano miał je tuszować i próbować wpłynąć na kardynała Ratzingera, który wtedy był przewodniczącym Kongregacji Nauki Wiary, aby nie ujrzały one światła dziennego.

Nazwisko Sodana pojawia się również w sprawie byłego kardynała Theodore’a McCarricka (wydalonego ze stanu duchownego za liczne przestępstwa na tle seksualnym). Sodano miał chronić amerykańskiego kardynała. 

Informacje dodatkowe

Zna kilka języków, w tym angielski, hiszpański, niemiecki, francuski. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Autor Mondarte