1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Elżbieta Seton życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Elżbiety Seton

Św. Elżbieta Seton przyszła na świat 28 sierpnia 1774 r. w Nowym Jorku, zmarł 4 stycznia 1821 r. Święta kościoła katolickiego. 

Fakty z życia

Córka Ryszarda Bayley’a i Catherine Charlton. Jej ojciec był dyrektorem jednego z nowojorskich szpitali. Należała do kościoła episkopalnego. W wieku trzech lat została osierocona przez matkę. Ojciec ponownie wyszedł za mąż, jednak nowa partnerka nie polubiła Elżbiety. Dziewczyna w wieku 16 lat wyprowadziła się z domu. 

Żona Williama Magee Seton. Jej mąż był przedsiębiorcą morskim. Mieli piątkę dzieci, trzy córki i dwóch synów. 

Na skutek utraty kilku statków jej mąż popadł w poważne problemy finansowe. Bankructwo doprowadziło do poważnej choroby Williama. Zachorował na gruźlicę. 

Zgodnie z zaleceniami lekarza małżeństwo przeniosło się do Włoch, aby mąż mógł powrócić do zdrowia. Zamieszkali w Livorno w Toskanii. 

William zmarł krótko po przyjeździe do Włoch w 1803 r. Elżbieta spędziła tam jeszcze dwa lata, mieszkała u katolickiej rodziny. Tam nawróciła się na katolicyzm. Po powrocie do ojczyzny była czynną katoliczką, należała do parafii św. Piotra. Jej dzieci również przeszły na katolicyzm. Rodzina była wyśmiewana i traktowana wśród sąsiadów jak zdrajcy. 

Dzięki znajomości z ojcami Suplicjanami w 1809 r. udało jej się wyjechać do stanu Maryland do Emmitsburga. I założyć tam Akademię św. Józefa. Była to szkoła dla dziewczyn urodzonych w katolickich rodzinach. Z czasem założyła też zakon Sióstr Miłosierdzia im. św. Józefa. Jej celem było niesienie pomocy ubogim dzieciom. 

Elżbieta mimo nacisków ze strony społeczeństwa nie zachwiała się w katolickiej wierze. Była wierna Bogu oraz naukom Pisma Świętego. 

Śmierć 

Zmarła 4 stycznia 1821 r. w Emmitsburgu, gdzie pracowała i posługiwała.

Kult

Beatyfikowana 17 marca 1963 r. przez papieża Jana XXIII, a kanonizowana 14 września 1975 r. przez papieża Pawła VI. Była pierwszą kanonizowaną obywatelką USA w historii kościoła katolickiego. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 50 = 59

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor nieznany. Źródło: http://www.msa.md.gov/msa/educ/exhibits/womenshall/html/seton.html.