1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrea Bocelli życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Andrei Bocellego

Andrea Bocelli jest włoskim śpiewakiem operowym. Urodził się 22 września 1958 roku w Lajatico.

Wykształcenie

Ukończył studia prawnicze w Pizie.

Kariera

Muzyką zajmował się już we wczesnym dzieciństwie. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a później uczył się gry na flecie, saksofonie, trąbce, puzonie, gitarze i perkusji. Pierwsze koncerty dawał w muzycznych barach w Pizie, w ten sposób dorabiając sobie podczas studiów. Przełomowym momentem w życiu młodego śpiewak rok 1992, gdy Zuccherro przygotowywał się do występu z Lucianem Pavarottim i szukał tenora do próbnego wykonania swojej piosenki Miserere. Wtedy właśnie polecono mu Bocellego, który wcześniej przesłał do agencji gwiazdora kasetę demo ze swoim wykonaniem utworu. Możliwość zaśpiewania ze znanym artystą sprawiła, że Andrea został dostrzeżony, a już kilka miesięcy później dostał zaproszenie do udziału w festiwalu piosenki w San Remo. Zdobył tam najwyższe wyróżnienie w kategorii dla początkujących. W tym samym roku Bocelli wydał swój pierwszy album we Włoszech zatytułowany Il Mare Calmo Della Sera, a dwa w 1996 roku zadebiutował na rynku międzynarodowym albumem Romanza. Płyta zawierała największy przebój artysty - Time to Say Goodbye. Śpiewak został wyróżniony nagrodami Grammy dla najlepszego nowego artysty w latach 1999 i 2000. Bocelli bardzo szybko zyskał status międzynarodowej sławy, a z każdą kolejną płytą coraz bardziej go umacniał. W 1999 roku przebojem okazał się jego duet z Celine Dion w utworze The Prayer. Wkrótce na rynku ukazały się kolejne popularne albumy, w tym Cieli di Toscana z 2001 roku i Amore z roku 2006. W kolejnych latach wydał wiele Bocelli wydał wiele albumów studyjnych i koncertowych, w tym: Under the Desert Sky, Incanto, Vivere Live in Toskania, My Christmas i Concerto: One Night w Central Parku. Współpracował z największymi gwiazdami muzyki, nie tylko operowej, ale również rozrywkowej - z Jennifer Lopez, Nelly Furtado czy Edem Sheeranem.

Bocelli stał się fenomenem na skalę światową, a jego popularność rosła z każdym kolejnym wykonaniem. W swojej karierze nagrał trzynaście albumów studyjnych, w tym osiem kompletnych oper. Był nominowany do Emmy, Grammy i Latin Grammy Awards.

Wzrok

Problemy ze wzrokiem miał już od wczesnego dzieciństwa, a permanentnie oślepł w wieku 12 lat, po wypadku piłkarskim w wyniku wylewu krwi do mózgu.

Życie prywatne

W 1992 roku ożenił się z Enricą Cenzatti, a ich małżeństwo przetrwało jedynie10 lat. Mają wspólnie dwóch synów, Amosa oraz Matteo. W 2014 roku ponownie stanął na ślubnym kobiercu, a jego wybranką została Veronicą Berti, z którą ma córkę Virginię, urodzoną 2012 roku. Małżonków dzieli różnica wieku wynosząca 26 lat.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 17 = 27

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: