1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ed Sheeran życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Eda Sheerana

Ed Sheeran jest brytyjskim wokalistą. Urodził się 17 lutego 1991 roku w Halifaksie.

Kariera

Muzyką interesował się już od najmłodszych lat. Jako mały chłopiec występował w lokalnym kościele i śpiewał w chórze. Sam nauczył się gry na gitarze, a w liceum pisał teksty piosenek. W 2004 roku nagrał pierwszą składankę swoich kompozycji zatytułowaną Spinning Man. W tym czasie grywał koncerty na niewielkich imprezach w Londynie i współpracował z muzykami takimi jak Leddra Chapman czy raper Example. W 2011 roku wydał minialbum NO. 5 Collaborations Project, dzięki któremu udało mu się podpisać kontrakt z wytwórnią Asylum/Atlantic Record. Po premierze singla The A Team nastąpił przełom w życiu młodego artysty. Piosenka podbiła listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Na fali sukcesu singla Sheeran bardzo szybko wydał swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną +. Wokalista szybko zyskiwał popularność, także dzięki współpracy z takimi muzykami jak Taylor Swift czy zespołem One Direction. Rok później został wyróżniony nagrodami BRIT Awards dla Przełomowego Wykonawcy i Najlepszego Artysty.

W 2013 roku Ed nagrał piosenkę I See Fire, która promowała wysokobudżetowy film Hobbit: Pustkowie Smauga. Już rok później wydał drugi album studyjny X, który powtórzył sukces debiutu i bił rekordy popularności i sprzedaży W 2016 roku Sheeran został nagrodzony dwiema nagrodami Grammy. Zdobył je w kategoriach „Piosenka roku” i „Najlepszy popowy występ solowy”. Trzeci album studyjny, zatytułowany ÷, trafił do sprzedaży kilka miesięcy później. Ostatnia płyta artysty pochodzi z 2019 roku i nosi tytuł No 6. Collaborations Project.

W 2019 roku ogłosił zawieszenie kariery z powodu chęci skupienia się na rodzinie. W 2021 roku postanowił wrócić na scenę muzyczną, wydając swoją kolejną płytę, którą promować będzie singiel Bad Habits.

Ed Sheeran w krótkim czasie osiągnął niewiarygodny sukces, udowadniając, że dzięki wytrwałości i pasji można spełniać swoje marzenia. Jest jedną z największych gwiazd współczesnej muzyki rozrywkowej, a jego piosenki od lat grane są w stacjach radiowych na całym świecie.

Inne działalności

Muzyk kilkakrotnie próbował swoich sił w aktorstwie, zwykle grając samego siebie w znanych hollywoodzkich produkcjach. Na swoim koncie ma udział w takich produkcjach jak Bridget Jones 3, Posłaniec, Jutro czy Gra o Tron. W 2018 roku powstał film dokumentalny o Sheeranie zatytułowany Songwriter w reżyserii Murraya Cummingsa. Gwiazdor często udziela się w akcjach charytatywnych.

Życie prywatne

Mimo statusu wielkiej gwiazdy Ed nigdy nie brał udziału w aferach ani skandalach. Jego życie osobiste też nie obfitowało w żadne burzliwe romanse. Wokalista stara się chronić swoje życie prywatne i prawie nigdy nie wypowiada się na jego temat publicznie. W 2019 roku wziął ślub z Cherry Seaborn, z którą był w związku od 2015 roku. W 2020 roku na świat przyszła córka artysty, Lyra Antarctica.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Harald Krichel