1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Agnieszka Radwańska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Agnieszki Radwańskiej

Tenisistka, była wiceliderka światowego rankingu WTA, finalistka Wimbledonu w 2012 roku oraz mistrzyni turniejów WTA. Ambasadorka dobrej woli UNICEF. Urodzona 6 marca 1989 roku.

Kariera tenisowa

Agnieszka Radwańska rozpoczęła przygodę z tenisem ziemnym już w dzieciństwie.
Wraz z siostrą Urszulą (również zawodową tenisistką), były trenowane przez swojego ojca, Roberta. Brała udział w turniejach dla dzieci, a później juniorskich – również wielkoszlemowych.
W 2004 roku wygrała turniej w Gdyni i Zabrzu. Na zawodowstwo przeszła 23 kwietnia 2005 roku, a trzy miesiące później triumfowała w juniorskim Wimbledonie. Rok później zwyciężyła także we French Open.

Pierwszy tytuł w karierze seniorskiej Radwańska zdobyła wygrywając turniej w Sztokholmie w roku 2007. Dzięki temu triumfowi stała się pierwszą w historii Polką, która zwyciężyła w turnieju rangi WTA.
Rok później osiągnęła swój pierwszy ćwierćfinał w turnieju wielkoszlemowym. Etap ten osiągnęła na Australian Open oraz Wimbledonie. W międzyczasie wygrała turniej
w Eastbourne na nawierzchni trawiastej, która w przyszłości stała się jej ulubioną.

W dalszym etapie kariery Radwańska regularnie awansowała co najmniej do czwartej rundy turniejów wielkoszlemowych. Australian Open oraz Wimbledon były jej najlepszymi turniejami pod względem wyników. W Melbourne dwukrotnie grała w półfinale, w roku 2014 oraz 2016. W Wimbledonie natomiast zaliczyła ten etap rozgrywek w roku 2013 i 2015.
W 2013 roku była bliska osiągnięcia tytułu mistrzowskiego. W przypadku wygranej w półfinale, zagrałaby z Marion Bartoli, z którą nigdy nie przegrała. Uległa jednak Sabine Lisicki, po długim meczu półfinałowym.

W 2012 roku zdołała dojść do finału Wimbledonu, w którym zmierzyła się z utytułowaną i zdecydowanie silniejszą fizycznie, Sereną Wiliams. Polka przegrała po trzy setowym pojedynku. Jedynym Wielkim Szlemem, w którym Radwańska nie zdołała osiągnąć ćwierćfinału był US Open.
Poza Szlemami, Polka znakomicie radziła sobie w turniejach rangi WTA. Obok finału Wimbledonu, jej największym osiągnięciem tenisowym, było zwycięstwo w wieńczącym sezon WTA Finals, w 2015 roku. Na tym turnieju co roku występuje osiem najlepszych zawodniczek sezonu.

W następnym sezonie Radwańska zdobyła swoje ostatnie tytuły rangi WTA w Pekinie oraz New Heaven.
Pogłębiające się problemy z prawą stopą spowodowały 14 listopada 2018 roku zakończenie profesjonalnej kariery.

Tytuły i osiągnięcia

  • 20 wygranych turniejów rangi WTA;
  • Pięciokrotna zdobywczyni tytułu ulubionej tenisistki WTA, w latach 2011, 2012, 2013, 2014, 2015;
  • Laureatka nagrody WTA Zagranie roku, w latach 2013, 2014, 2015, 2016, 2017;
  • Zdobywczyni Pucharu Hopmana w parze z Jerzym Janowiczem, w roku 2015.

Życie prywatne

Agnieszka Radwańska jest w związku małżeńskim z Dawidem Celtem, który w przeszłości był jej trenerem. Mają syna Jakuba.
Pochodzi z rodziny, w której żywe są tradycje sportowe. Dziadek był hokeistą, a ojciec grał w tenisa oraz uprawiał łyżwiarstwo figurowe.

Obecnie Radwańska wciela w życie projekt Aga Tenis Apartments, których wnętrza urządzane są na wzór miast, w których tenisistka odnosiła największe sukcesy.
W 2019 roku wzięła udział w programie Taniec z Gwiazdami, gdzie zajęła 6 miejsce.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Jimmie48 Photography