1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Urszula Radwańska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Urszuli Radwańskiej

Tenisistka, triumfatorka juniorskich imprez wielkoszlemowych, reprezentantka Polski w Pucharze Federacji. Młodsza siostra Agnieszki Radwańskiej. Urodzona 7 grudnia 1990 roku.

Osiągnięcia juniorskie

  • Wygrana we French Open, Wimbledonie oraz US Open w grze podwójnej w 2007 roku;
  • Triumfatorka Wimbledonu w 2007 roku w grze pojedynczej;
  • Finalistka US Open 2007 w singlu oraz Australian Open w deblu.

Kariera seniorska

Urszula Radwańska rozpoczęła przygodę z tenisem ziemnym już w dzieciństwie.
Wraz z siostrą Agnieszką (również zawodową tenisistką), były trenowane przez swojego ojca, Roberta. Brała udział w turniejach dla dzieci, a później juniorskich – również wielkoszlemowych. Status profesjonalny uzyskała w 2005 roku. W międzyczasie wciąż startowała jeszcze w imprezach juniorskich. Rok później, w kwietniu, zdobyła swój pierwszy tytuł na zawodowym szczeblu rozgrywek, wygrywając turniej rangi ITF w Bath.

Regularne występy w turniejach międzynarodowych, owocowały coraz wyższą pozycją w rankingu WTA. Debiut w pierwszej setce klasyfikacji nastąpił w kwietniu 2009 roku.
Duży wpływ miało na to osiągnięcie czwartej rundy podczas turnieju w Indian Wells.
Dobrą formę przerwała kontuzja pleców w 2010 roku, która spowodowała wypadnięcie z pierwszej setki. Długo trwało, zanim zawodniczka wróciła do swojej optymalnej dyspozycji. Do 2012 roku często odpadała w początkowych fazach turniejów. Wyjątkiem był półfinał turnieju w Taszkiencie w 2011 roku. W 2012 roku osiągnęła jeden ze swoich największych sukcesów w karierze seniorskiej, gdyż zdołała dojść do finału turnieju WTA w ’s-Hertogenbosch. Finałowy pojedynek przegrała z Nadieżdą Pietrovą. Trzy lata później powtórzyła to osiągnięcie, tyle że, podczas turnieju w Stambule.

W występach wielkoszlemowych nigdy nie zdołała przejść drugiej rundy. Jedynie w turnieju deblowym udało jej się osiągnąć ćwierćfinał w 2009 roku. W latach 2017-2020 Urszula Radwańska trapiona kontuzjami, sporadycznie występowała w turniejach.

Życie prywatne

Oprócz kariery tenisowej Urszula jest także bizneswoman. Stworzyła i obecnie jest właścicielem marki luksusowych torebek UR. W przeszłości chorowała na mononukleozę.
Jest w związku z Piotrem Gadomskim, również tenisistą.

W 2009 podjęła studia na kierunku turystyka i rekreacja na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, które ukończyła licencjatem w 2017 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

87 − = 78

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie: DAVID ILIFF. Licencja: CC BY-SA 3.0