1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Serena Williams życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Sereny Williams

Amerykańska tenisistka uznawana za jedną z najlepszych zawodniczek tej dyscypliny w historii. Wielokrtna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych, mistrzyni olimpijska w singlu i deblu.

Pochodzenie

Serena Jameka Williams przyszła na świat 26 września 1981 r. w Saginaw (Michigan) jako córka Oracene Price i Richarda Williamsa. Ma starszą o rok siostrę Venus i liczne przyrodnie rodzeństwo z poprzednich związków jej rodziców (trzy przyrodnie siostry z małżeństwa matki oraz siódemka rodzeństwa z małżeństw ojca). Rodzice od początku życia córek marzyli o ich karierze sportowej w tenisie, w tym celu mieli nawet przenieść się do Compton w Californii, aby Serena i Venus mogły trenować w tamtejszym gorącym klimacie.

Starty juniorskie

Dziewczynka swoje pierwsze kroki w tenisie stawiała jako czterolatka. Jej pierwszym trenerem był ojciec, a jak sama później wspominała w wywiadach, uczyła się grać na kortach zlokalizowanych w okolicy słynącej z przestępczości. Zarówno rodzice-trenerzy jak i inne osoby ze środowiska tenisowego zauważyli ogromny potencjał drzemiący w młodej Serenie. Z tego też względu, gdy dziewczynka miała dziewięć lat, rodzina przeprowadziła się na Florydę, do West Palm Beach. Siostry zaczęły uczęszczać tam do Akademii tenisa prowadzonej przez Ricka Macii.

Williams jako kilkulatka zaczęła startować w dziecięcych zawodach tenisowych, jednak ojciec wycofał ją stamtąd po pewnym czasie ze względu na rasistowskie zachowania wokół nich. Zależało mu również na tym, aby córka miała szansę skupić się również na nauce.

Pierwsze sukcesy

Swoją profesjonalną karierę rozpoczęła w 1995 r. Pierwszy zawodowy mecz rozegrała w kanadyjskim Quebecu. W kolejnych latach stopniowo pięła się w górę wygrywając nierzadko z zawodniczkami z pierwszej dziesiątki rankingu. W 1999 r. przyszły zwycięstwa turniejowe – poza kilkoma o niższej randze, Serena wygrała także pierwszy raz wielkoszlemowy US Open (zarówno w singlu jak i wraz z siostrą w deblu). Po tym sezonie została sklasyfikowana na 4 miejscu rankingu WTA. Status najlepszej tenisistki pierwszy raz uzyskała w czerwcu 2002 r. (utrzymując go do sierpnia 2003 r.).

Kontuzje i powroty

Długa, ponad 20-letnia kariera niejednokrotnie przerywana była kontuzjami związanymi z przeciążeniem organizmu. W 2003 r. Willims przeszła operację kolana, ponownie wypadała z rywalizacji m.in. w 2006, 2010, 2012 i 2013 r. Problemy zdrowotne nigdy nie były jednak powodem do rezygnacji z tenisa – Serena dzięki swojej ciężkiej pracy za każdym razem wracała do gry na najwyższym poziomie.

Turnieje wielkoszlemowe

Williams, jako jedna z najlepszych tenisistek w historii w ciągu swojej kariery wygrała 72 turnieje rangi WTA, w tym 23 wielkoszlemowe. Najwięcej, bo po 7 razy triumfowała na Australian Open (2003, 2005, 2007, 2009-10, 2015 i 2017) i Wimbledonie (2002, 2003, 2009-2010, 2012, 2015-2016). Nowojorski US Open wygrała sześciokrotnie (1999, 2002, 2008, 2012-2014), a Turniej Rollanda Garrosa (French Open) trzykrotnie – w 2002, 2013 i 2015. Łącznie grała w 31 finałach turniejów wielkoszlemowych.

Klasyfikacja WTA i Turnieje Mistrzyń

Poza pierwszym wygraniem klasyfikacji tenisistek w rangingu WTA w 2002 r. Serena zdobywała najlepsze miejsce jeszcze czterokrotnie.

Pięciokrotnie wygrywała organizowany na koniec sezonu Turniej Mistrzyń WTA finals, dwuktornie zajęła drugie miejsce przegrywając w finale.

Gra w deblu

Poza grą pojedynczą Serena w trakcie swojej kariery startowała także w parze ze swoją siostrą Venus. Williams mają wspólnie na swoim koncie 14 finałów turniejów wielkoszlemowych, każdy z nich zakończony sukcesem. Ponownie najszczęśliwszym miejscem dla Sereny i Venus okazał się Londyn (6 wygranych w Wimbledonie), czterokrotnie zwyciężały w Melbourne na Australian Open i po dwa razy w trakcie US Open i French Open.

Serena ma za sobą również kilka turniejów rozegranych w parze mieszanej. Czterokrotnie dotarła do finału Wielkiego Szlema, dwukrotnie go wygrywając wraz z Maksem Mirnym (Wimbledon i US Open w 1998 r.).

Igrzyska Olimpijskie

Do swoich licznych sukcesów Williams może doliczyć również medale na najważniejszych imprezach sportowych. Grając w deblu wraz z siostrą zdobyła trzy złote medale olimpijskie wygrywając rywalizację w Sydney (2000 r.), Pekinie (2008 r.) i Londynie (2012 r.). W stolicy Wielkiej Brytanii nie miała sobie równych także w grze pojedynczej – w meczu finałowym pokonała Marię Szarapową.

Życie prywatne

Przez wiele lat była łączona z kilkoma mężczyznami związanymi ze sportem i show biznesem. W grudniu 2016 r. zaręczyła się z Alexisem Ohanianem – amerykańskim biznesmenem, jednym z twórców serwisu Reddit. Pobrali się 16 listopada 2017 r., a na przyjęciu weselnym bawiło się wiele gwiazd związanych z show biznesem. Mają córkę, Alexis Olimpię Ohanian, która przyszła na świat we wrześniu tego samego roku. Urodzenie córki wiązało się z poważnym ryzykiem zdrowotnym Sereny, u której pojawił się zakrzep (na szczęście w porę usunięty).

Podobnie jak ona sama, jej córka już od najmłodszych lat ćwiczy, by w przyszłości zostać tenisistką.

Z wyznania jest Świadkiem Jehowy, jednak jak sama przyznaje, jej praktyki religijne nie są zbyt głębokie.

Ciekawostki

Podobnie jak jej siostra Venus, przeszła na dietę wegańską.

Ma 175 cm wzrostu, wazy ok. 70 kg.

Jest praworęczna, słynie z bardzo mocnych, siłowych uderzeń.

Williams jest najlepiej zarabiającą tenisistką w historii tej dyscypliny. Na samym korcie zarobiła ponad 85 mln dolarów, a w 2016 i 2017 r. była uznana za najbogatszą kobietę-sportowca.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0; autor zdjęcia: Edwin Martinez