1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Adam Bielecki życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Taternik, alpinista i himalaista, pierwszy zdobywca wszystkich ośmiotysięczników w paśmie Karakorum.

Dzieciństwo i młodość

Podróżnik urodził się 12 maja 1983 roku w Tychach na śląsku. Ukończył tamtejsze liceum ogólnokształcące, a następnie studia z psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją aktywność wspinaczkową rozpoczął w 1996 roku, również jako członek krakowskiego Klubu Wysokogórskiego. Adam Bielecki jako najmłodszy na świecie (w wieku 17 lat) zdobył szczyt Chan Tengri (7010 m n.p.m.).

Osiągnięcia i działalność wspinaczkowa

W 2011 roku razem z A. Hajzerem i T. Wolfratem zdobył Makalu – piaty co do wysokości szczyt świata. Był to zarazem jego pierwszy ośmiotysięcznik. 9 marca 2012 roku Bielecki wspólnie z J. Gołębiem zdobyli Gaszerbrum w Pakistanie – była to rekordowe osiągnięcie w zakresie zdobywania tego pasma zimą. Obie powyższe wyprawy odbyły się bez wykorzystania tlenu. Adam Bielecki w 2012 roku wszedł na drugi najwyższy szczyt na świecie, K2, a na wysokość 8611 m n.p.m. Rok później był członkiem ekipy zdobywającej Broad Peak (8047 m n.p.m.). Wiosną 2014 roku drużyna Kangchenjunga North Face Expedition podejmowała próby wejścia na Kanczendzongę – niektórym członkom wyprawy udało się odnieść sukces, ale Bielecki nie dotarł na szczyt ze względu na słabe warunki pogodowe, w dniu jego ataku.

27 grudnia 2015 roku podróżnik nawiązał współpracę z Jackiem Czechem, z którym wspólnie planowali wyjście na Nanga Parbat – niezdobyty wówczas dziewiąty co do wysokości szczyt na świecie. W wyniku wypadku wyprawa musiała zostać przerwana. W 2017 roku Bielecki uczestniczył w projekcie Cho Oju Expedition 2017. Jej zamierzeniem było zdobycie Czo Oju (8201 m n.p.m.), jednak Chińczycy odmówili podróżnikowi wydania wizy.

W 2018 roku Bielecki brał udział w akcji ratunkowej Élisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza pod Nanga Parbat. To właśnie Bielecki bezpośrednio pomógł kobiecie zejść do bazy, natomiast dojście do pozostałego wyżej Mackiewicza okazało się niewykonalne.

16 lipca 2018 roku Adam Bielecki wszedł na Gaszerbrum II od strony zachodniej.

Nagrody

Za swoje samotne wejście na Chan Tengri Bielecki otrzymał nominację do nagrody Kolosa, natomiast w 2012 miasto Tychy przyznało mu specjalną nagrodę prezydenta w kategorii Sport. Tego samego roku otrzymał Srebrną Odznakę za Zasługi Dla Sportu przyznaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Odznaczono go również m.in.  Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego przyznaną przez sejmik województwa śląskiego oraz Nagrodę „Wyczyn Roku” przyznana w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu za akcję ratunkową na Nanga Parbat. Kilkukrotnie został wyróżniony przez pismo „National Geographic”.

W 2019 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie. 11 marca 2019 roku prezydent Francji Emmanuel Macron odznaczył go Legią Honorową V klasy. W tym samym roku otrzymał Medal Miasta Grenoble.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 63 = 73

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/wiki/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor: Aggna Bielecka