1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Amerigo Vespucci życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Życiorys i biografia Amerigo Vespucciego

Podróżnik, kartograf, kupiec włoski. Amerigo Vespucci urodził się 9 marca 1454 r. we Florencji. Był trzecim synem Anastasia, zamożnego notariusza i Lisabetty Mini. Rodzice powierzyli edukację syna jego wujowi - franciszkaninowi Giorgio Antoniemu. W młodości Vespucci przejawiał zainteresowanie matematyką, astronomią oraz geografią.

Mimo odebrania wszechstronnego wykształcenia, nie rozpoczął studiów tak jak jego dwaj starsi bracia, Antonio i Girolamo. Z uwagi na swoją przedsiębiorczość zajął się kupiectwem.

Wyprawy

Istnieje niewiele przekazów źródłowych, dotyczących pierwszych podróży Vespucciego.
Być może w pierwszą podróż wyruszył w roku 1497 i wrócił w październiku 1498 roku. Wiadomo o niej z listu, który opublikował w 1504 roku.

W latach 1499-1500 Vespucci brał udział w ekspedycji, która miała na celu opłynięcie południowy kraniec Afryki oraz wypłynięcie na wody Oceanu Indyjskiego. Dotarł do terenów współczesnej Gujany oraz ujścia Amazonki. Po zawróceniu i dotarciu do Trynidadu, zawrócił do Hiszpanii.

W latach 1501-1502 uczestniczył w kolejnej podróży, tym razem pod banderą portugalską. Po dopłynięciu do Wysp Zielonego Przylądka, popłynęli w kierunku Brazylii. Podczas powrotu do Europy, Vespucci na podstawie wyliczeń i sporządzonej dokumentacji kartograficznej, doszedł do wniosku, że tereny, które odwiedzili muszą być nowym kontynentem.

Od 1503 roku zaczęły być ukazywane jego listy, które zawierały opisy nowych krajów. Przyniosły one sporą popularność Vespucciemu, który przez niektórych uważany (również dziś) za właściwego odkrywcę Ameryki.
Ostatnia wyprawa w życiu Włocha również jest przedmiotem sporów, jednak listy, które wskazują na prawdziwość odbycia jej, mówią o podróży wzdłuż wschodniego wybrzeża Brazylii. Odbyła się ona w maju 1503 roku, zakończyła rok później.

W 1508 roku otrzymał tytuł naczelnego nawigatora floty hiszpańskiej. Było to stanowisko o olbrzymiej odpowiedzialności, obejmowało m.in. sprawdzanie licencji morskich pilotów i armatorów. Vespucci sporządził także urzędową mapę nowo odkrytych lądów i prowadzących do nich szlaków morskich, koordynował wszystkie dane dostarczane mu przez kapitanów statków. Przygotowywał więc inne wyprawy, w których sam już nie brał udziału. Piastował swój urząd aż do śmierci.
Amerigo Vespucci zmarł 22 lutego 1512 roku. Prawdopodobnie umarł na malarię.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

39 − 31 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com, autor Morphart Creation