1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jeanne Baret życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Życiorys i biografia Jeanne Baret

Pierwsza kobieta, która przepłynęła kulę ziemską dookoła. Odbyła podróż w ramach pierwszego francuskiego opłynięcia kuli ziemskiej.

Młodość

Baret przyszła na świat 27 lipca 1740 roku. Pochodzi z Francji. Wychowywała się na wsi i od wczesnych lat uczyła się sadzenia i zbierania roślin.  Już w młodym wieku miała dużą wiedzę z zakresu botaniki. Dzięki swojemu obyciu w tym temacie, zyskała miano „zielarki”.

Podróże

W 1765 jej narzeczony, Philibert Commerson, został członkiem floty, która miała wyruszyć w podróż w celu odkrywania nowych terenów i opłynięcia świata. Miał być botanikiem na statku i chciał zabrać ze sobą Baret. Ówczesne marynarka wojenna nie dopuszczała kobiet do podróży. Jean dostała się na pokład podstępem, udając mężczyznę. Podróż rozpoczęła się
w 1769 roku.

Na statku pracowała jako botanik i wraz z Pihilibertem zbierali próbki roślin i obserwowali środowisko na terenach, do których dobijali. Załoga statku zorientowała się o prawdziwej płci Jean dopiero w Tahiti, gdy tubylcu zauważyli, iż jest ona kobietą.
W 1768 roku ekspedycja zatrzymała się na wyspie Mauritius, na Oceanie Indyjskim, gdzie para odłączyła się od floty pozostając na wyspie.

Para przebywała na wyspie, jako goście francuskiego gubernatora. Baret pełniła funkcję gospodyni oraz pielęgniarki. Gdy w 1773 roku Commerson zmarł, Baret zdecydowała się na powrót do kraju. Wcześniej poślubiła francuskiego żołnierza. Do Francji powróciła na początku 1775 roku, kończąc tym samym swój rejs dookoła świata. Ekspedycja, z którą wyruszyła, dobiła do Francji w 1769 roku.
Jean Baret wróciła wraz z mężem do rodzinnego miasta i pozostała tam do swojej śmierci, 5 sierpnia 1807 roku.

Pamięć o Jeanne Baret

Jej wyczyn opłynięcia planety nie zawsze było w pełni doceniane. Jej wkład w dzisiejszą botanikę pozostaje nieoceniony. Baret nie prowadziła dzienników podczas podróży. Relacje z jej przeżyć na statku czerpano z dzienników innych członków podróży, co może utrudniać rzeczywisty obraz jej postaci. Co istotne, Baret została pierwszą kobietą, która opłynęła kulę ziemską, niejako przez przypadek. Sama nie miała zamiaru brać udziału w podróży wyłącznie z tego względu. Podczas eskapady odkryła wiele roślin, czym przyczyniła się do rozwoju botaniki.

W 2002 roku ukazała się pierwsza biografia dotycząca życia Baret, pióra Johna Dunmore’a.
Osiem lat później druga, która przyczyniła się do odkłamania pewnych mitów, jedna była też krytykowania za słabość wykorzystanych w książce źródeł.
Wynikiem badań archiwalnych i kwerend, była kolejna biografia, autorstwa Danielle Clode, wydana w 2020 roku.
W 2018 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej pasmo górskie na Plutonie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 + = 20

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - domena publiczna, https://commons.wikimedia.org