1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tomasz Mackiewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Tomasz Mackiewicz to polski himalaista, zdobywca nagrody Kolosa w 2008 roku. Podpisywał się pseudonimem „Czapkins” lub „Czapa”, z powodu zamiłowania do różnorodnych nakryć głowy.

Dzieciństwo i młodość

Mackiewicz urodził się 13 stycznia 1975 roku. Jego ojciec – Witold Mackiewicz był działaczem społecznym i pełnił funkcję prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dziennikarstwa Obywatelskiego. Tomasz spędził młode lata w Działoszynie, a do szkoły uczęszczał w Częstochowie. Miał wówczas przejściowe problemy z narkotykami – leczył się m.in. w ośrodkach Monaru. Podejmował liczne podróże po Europie, głównie autostopem.

Przez jakiś czas przebywał w ośrodku misyjnym w Indiach, gdzie uczył trędowatą młodzież języka angielskiego. To wówczas bardziej zainteresował się wspinaczką wysokogórską. Podczas pobytu w Irlandii poznał Marka Klonowskiego, z którym później odbył podróże po lodowcach Alaski i Kanady. Wspólnie zdobyli najwyższy szczyt kanadyjski – Logan sięgający niemal 6 tys. m n.p.m.

Późniejsze osiągnięcia

W 2009 roku wszedł na Chan Tengri w Tienszanie. Z tej wyprawy powstał film krótkometrażowy. Później kilkukrotnie z Klonowskim usiłowali zdobyć Nanga Parbat. Podczas kilku prób najwyżej udało mu się wspiąć na wysokość 7400 m. Po raz siódmy Mackiewicz spróbował wejścia na Nanga Parbat wspólnie z Élisabeth Revol w 2017 roku. Na szczyt dotarli 25 stycznia 2018 roku. W trakcie drogi powrotnej pogoda uległa znacznemu załamaniu – w tym czasie himalaista miał nabawić się kilku odmrożeń oraz ślepoty śnieżnej. Według relacji partnerka zostawiła go w szczelinie, sama schodząc w dół po pomoc. Ekipa ratunkowa zdołała pomóc kobiecie, ale nie odważyła się wyruszyć w górę po Tomasza Mackiewicza ze względu na warunki pogodowe.

Wiosną 2018 roku rodzina podróżnika otrzymała z Pakistanu akt zgonu Tomasza, w którym za datę jego śmierci uznano 30 stycznia.

Życie prywatne

Tomasz Mackiewicz wraz z żoną Joanną miał dwóch synów oraz córkę. Po rozwodzie pozostawał w nieformalnym związku z Anną Solską, z którą wychowywał córkę i syna Anny.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 16 = 23

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła