1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bartolomeu Dias życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Życiorys i biografia Bartolomeu Diasa

Podróżnik, konkwistador, żeglarz. Jeden z najważniejszych odkrywców w historii świata. Odkrywca przylądka Dobrej Nadziei.

Podróż na południe Afryki

Przed rozpoczęciem podróżniczego życia, pracował na dworze królewskim. W 1486 roku stanął na czele wyprawy, która miała na celu opłynięcie południowego wierzchołka Afryki. Miała ona na celu odnalezieniu nowych szlaków handlowych.

W ekspedycji brały udział trzy statki. Statki płynęły na południe, wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki. 8 grudnia 1487 roku dopłynęli do zatoki Walvis, we współczesnej Namibii.
Po wypłynięciu z zatoki, statki w wyniku sztormu znalazły się na otwartym oceanie (dotąd trzymały się w miarę blisko lądu i płynęły wzdłuż niego), co doprowadziło do zmiany kursu
i dopłynięcia do Zatoki Świętego Błażeja. Bartolomeu Dias chciał popłynąć w kierunku Indii, jednak kończące się zapasy i bunt załogi odwiodły go od tego pomysłu.

W drodze powrotnej, w maju 1488 roku, Dias odkrył Przylądek Dobrej Nadziei, który początkowo Dias nazwał Przylądkiem Burz. Po 16-miesięcznej eskapadzie, załoga wróciła do Portugalii.

Wyprawa u boku Vasco da Gamy

Po sukcesie poprzedniej wyprawy, Diaz zaangażował się w budowę statków, które miały uczestniczyć w eskapadzie Vasco da Gamy do Indii w 1498 roku. Oprócz zaangażowania w budowę statków oraz przygotowanie wyprawy, sam zdecydował się w niej uczestniczyć.
Był członkiem załogi, która wyruszyła, lecz zakończył swoją podróż w okolicach Wysp Zielonego Przylądka. Vasco da Gama odkrył alternatywną drogę morską wokół Afryki do Indii, do czego w znacznym stopniu przyczynił się Bartolomeu Dias.

Wyprawa do Indii i śmierć

W 1499 roku Dias wypłynął w podróż dowodzoną przez Pedro Cabralę.
W następnym roku dotarł do Brazylii, która została zaanektowana dla Portugalii.

Z Brazylii statki miały się udać do Indii. Podczas podróży, niedaleko Przylądka Dobrej Nadziei ekspedycja została zaskoczona burzą, która zakończyła wyprawę. Wszystkie cztery statki, które uczestniczyły w wyprawie poszły na dno, a jej uczestnicy, wraz z Diasem, utonęli.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 58 = 61

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, twórca Prachaya Roekdeethaweesab