1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Aleksander Czekanowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym naukowcem?

Aleksander Piotr Czekanowski to polski podróżnik i geolog, który specjalizował się szczególnie w badaniach regionu Syberii Środkowej.

Dzieciństwo i młodość

Podróżnik urodził się 12 lutego 1833 roku w Krzemieńcu. Jego ojciec prowadził tam pensjonat. W 1850 roku Aleksander rozpoczął medyczne studia w Kijowie. Ostatecznie zwrócił się w stronę nauk przyrodniczych. Od 1855 roku był studentem uniwersytetu w Dorpacie, gdzie uczęszczał na wykłady z mineralogii. Po ukończeniu studiów w 1857 roku znowu znalazł się w Kijowie. Władze podejrzewały go o udział w powstaniu styczniowym, dlatego 1863 roku został aresztowany. W efekcie został zesłany na roboty na Syberii. Podczas tej podróży zaczął gromadzić różne geologiczne znaleziska. Pomimo wielu lat ciężkiej pracy w trudnych warunkach ani na chwilę nie zaprzestał swojej pracy naukowej, momentami prowizorycznej.

Z niewoli wybawił Czekanowskiego poznany w Dorpacie Fryderyk Schmidt. W 1866 roku wykupił zebrane materiały naukowe podróżnika oraz uzyskał dla niego zezwolenie od władz. Pomógł mu przenieść się do Irkucka. Tam Czekanowski rozpoczął działalność w Syberyjskim Oddziale Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego.

Od 1876 roku mieszkał w Petersburgu, gdzie rozpoczął opracowywanie swoich zbiorów geograficznych i geologicznych. Powstało wówczas wiele publikacji, zawierających jego własne spostrzeżenia i wyniki badań.

Naukowiec zmarł 30 października 1876 roku.

Pamięć

Od imienia Aleksandra Czekanowskiego nazwano syberyjskie pasmo górskie między rzekami Leną i Oleniok. Jego imię nosi również kilka lubelskich ulic, Zielonej Górze czy Pruszczu Gdańskim. Na jego cześć nazwano także kilka roślin porastających ziemię syberyjską.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 31 = 38

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/wiki/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; autor: nieznany; ze zbiorów: Czasopismo Geograficzne/Geographical Journal, PTG, Wrocław, tom XLVII, zeszyt 4/1976, indeks 35475