1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zofia Wichłacz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Zofii Wichłacz

Zofia Wichłacz jest polską aktorką urodzoną 5 kwietnia 1995 roku w Warszawie.

Początki kariery

Zosia wychowała się w środowisku filmowym, jest bowiem córką operatora filmowego Zbigniewa Wichłacza i scenografki Anny Seitz-Wichłacz. Zadebiutowała w 2013 roku w filmie Był sobie dzieciak w reżyserii Leszka Wosiewicza. W tym samym roku zagrała również w produkcji australijsko-polsko-ukraińskiej pt. Niegdyś moja matka. Ponadto wystąpiła w Teatrze Telewizji, grając w spektaklu Moralność Pani Dulskiej. Za rolę Meli Dulskiej aktorka została nagrodzona wyróżnieniem aktorskim podczas sopockiego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Rozwój kariery

Rok później dostała szansę zagrania głównej roli w kinowej produkcji historycznej Miasto 44. Film opowiadający o losach młodych ludzi walczących w powstaniu warszawskim okazał się dużym sukcesem. Za rolę sanitariuszki „Biedronki” Zofia otrzymała Orła w kategorii Odkrycie roku oraz nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

W tym samym roku wystąpiła w spektaklu telewizyjnym Karski w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Poza tym gościnnie pojawiła się w kilku odcinkach serialu Lekarze. W 2015 roku wystąpiła na deskach warszawskiego Teatru Polonia. Przełomowy dla kariery młodej aktorki okazał się rok 2017, wtedy bowiem ukazały się aż trzy kinowe produkcje z jej udziałem. Wystąpiła w ostatnim filmie wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę pt. Powidoki, w filmie Agnieszki Holland Pokot opartym na powieści polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. W marcu natomiast premierę miał film kryminalny, Amok. Aktorka otrzymała nagrodę Shooting Star dla „najbardziej obiecującej, młodej aktorki europejskiej” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Zofia wystąpiła również w kilku produkcjach telewizyjnych, między innymi w serialu Belfer u boku Macieja Stuhra, Rojst czy 1983. W 2019 roku dołączyła do międzynarodowej obsady produkcji BBC pt. Świat w ogniu. Początki. W historycznym serialu Zofia Wichłacz miała możliwość zagrania u boku znanych gwiazd, takich jak Sean Bean czy Helen Hunt.

W 2018 roku aktorka wystąpiła w teledysku zespołu PRO8L3M pt. Flary.

Wybrana filmografia

  • 2014: Miasto 44 – Alicja „Biedronka”
  • 2016: Powidoki – Hania
  • 2016: Siostrzyczka – Zosia
  • 2017: Amok – Zofia Bala
  • 2017: Pokot – matka „Matogi”
  • 2018: Rojst – Teresa Zarzycka
  • 2019: Helena Marusarzówna - tytułowa rola

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Fryta 73. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC 2.0.