1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Hélène Jégado życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Hélène Jégado

Hélène Jégado to francuska seryjna morderczyni, działająca w latach 1833-851. Była służącą. Przyjmuje się, że otruła minimum 36 osób. Urodziła się w 1803 roku w Plouhinec we Francji.

Dzieciństwo

Hélène Jégado pochodziła z zubożałej rodziny. Wychowywała ją matka, która zmarła, gdy dziewczynka miała 7 lat. Jej wychowaniem zajęły się ciotki. Kiedy Hélène Jégado skończyła 17 lat, zaczęła pomagać na plebani, uczyła się głównie gotować.

Trucicielka

Pierwszą zbrodnię Jégado popełniła na plebani w Guern. Była kucharką u ks. François Le Drogo. Jej posiłki z domieszką arszeniku uśmierciły wówczas 7 osób – w tym księdza Le Drogo, jego rodziców i siostrę. Nikt jej nie podejrzewał o popełnienie zbrodni, ponieważ panowała wtedy epidemia cholery.

Po śmierci ks. François Le Drogo trucicielka rozpoczęła pracę na plebani w Bubry, a następnie pracowała w Locminé u Marie-Jeanne Leboucher, u wdowy Lorey oraz w domu Madame Toussaint. Wszędzie, gdzie pojawiała się Hélène umierali ludzie. Do tego czasu zamordowała 17 osób.

W wieku 32 lat morderczyni znalazła pracę w klasztorze w Auray. Szybko została zwolniona, ponieważ dopuściła się świętokradztwa. Znajdowanie kolejnych posad przysparzało jej wielu problemów. Stwierdzono u niej kleptomanię, przez co nikt nie chciał jej zatrudnić.

Jej ostatnim miejscem pracy był dom Théophile Bidarda. Od kiedy Jégado zaczęła pracować zmarły 2 służące. Pan Bidard zauważył u nich podobne objawy choroby i zlecił wykonanie sekcji zwłok jednej z kobiet. Autopsja wykazała, że służąca zmarła wskutek otrucia. Podejrzenia padły na nową pracownicę, Hélène Jégado.

Aresztowanie i proces

Hélène została aresztowana 1 lipca 1851 roku. Postawiono jej zarzuty zamordowania 23 osób, chociaż przyjmuje się, że popełniła o wiele więcej zbrodni. Z powodu braku dowodów ostatecznie oskarżono ją o trzy morderstwa, trzy próby usiłowania zabójstwa oraz 11 kradzieży. Jégado nie przyznała się do żadnej ze zbrodni, do końca twierdziła, że nigdy nie używała arszeniku i jest niewinna.

Francuska trucicielka została skazana na karę śmierci. Egzekucję wykonano 26 lutego 1852 roku w Rennes.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

22 − = 14

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.