1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Witold Waszczykowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Witolda Waszczykowskiego 

Witold Waszczykowski przyszedł na świat 5 maja 1957 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Jest polskim politykiem, posłem; był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Z wykształcenia historyk. 

Wykształcenie

Tytuł magistra zdobył na Uniwersytecie Łódzkim. Studiował na wydziale Filozoficzno-Historycznym do 1980 r. W latach późniejszych uczył się na Uniwersytecie w Oregon oraz na Geneva Centre for Security Policy. W 1993 r. obronił tytuł doktora nauk humanistycznych. 

Pracował jako asystent na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1981-1987. 

Działalność polityczna 

Swoją karierę polityczną rozpoczął w 1992 r. Został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych oraz Departamencie Instytucji Europejskich był starszym ekspertem. Następnie w 1996 r. awansował na stanowisko wicedyrektora Departamentu Instancji Europejskich oraz Departamentu Polityki Bezpieczeństwa. 

W 1997 r. został szefem biura łącznikowego RP przy NATO w Brukseli, później został zastępcą przedstawiciela RP przy NATO. Aby rozwijać swoją karierę przeniósł się do Teheranu, gdzie został ambasadorem Polski. Funkcję tę pełnił od 1999 r. do 2002 r. 

Pracował też  w Departamencie Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej MSZ. Po tym czasie mianowano go zastępcą dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. 

Od 2005 r. do 2008 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w MSZ, jednocześnie zajmował się negocjacjami ze Stanami Zjednoczonymi. Rozmawiał z nimi głównie na temat tarczy antyrakietowej. 

W 2008 r. powołano go na stanowisku zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Funkcję tę pełnił przez dwa lata.

Udział w wyborach

W tym samym roku Witold Waszczykowski postanowił wystartować w wyborach samorządowych. Ubiegał się o stanowisko prezydenta Łodzi. Wybory przegrał już w pierwszej turze. 

W kolejnym roku zdecydował się na start w wyborach parlamentarnych. Tym razem udało mu się zdobyć mandat posła. W kolejnych wyborach w 2015 r. z powodzeniem starał się o reelekcję. Funkcję posła pełni nieprzerwanie od 2011 r. (Sejm VII i VIII kadencji). W 2011 r. zapisał się do partii Prawo i Sprawiedliwość. 

W 2014 r. wystartował bez powodzenia w wyborach do europarlamentu. Ponownie ubiegał się o stanowisko Posła do Parlamentu Europejskiego IX Kadencji w 2019 r. Tym razem zdobył mandat. 

Minister Spraw Zagranicznych 

W 2015 r. został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Premierem była wtedy Beata Szydło. Kiedy na stanowisku prezesa Rady Ministrów zastąpił ją Mateusz Morawiecki, Witold Waszczykowski zachował fotel MSZ. Ministrem był do 9 stycznia 2018 r., kiedy to odwołano go ze stanowiska. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 27 = 29

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - Office of Mr. Witold Waszczykowski MEP