1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Joe Biden życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Joe’a Biden’a

Joseph Robinette Biden Jr. przyszedł na świat 20 listopada 1942 r. w Scranton w Stanach Zjednoczonych. Jest politykiem. Wieloletni senator stanu Delaware, w latach 2009-2017 sprawował funkcję wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Dzieciństwo i młodość

Syn Josepha Robinette’a Bidena Sr. i Catherine Eugenii Finnegan. Jego ojciec pracował jako sprzedawca samochodów. Joe był jednym z piątki dzieci Biden’ów. 

Po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął studia politologiczne i historyczne. Wybrał University of Delaware (1961 r.). Szybko przerwał naukę, aby odbyć służbę wojskową (1961-1963). Ostatecznie studia ukończył w 1965 r. Nadal kontynuował jednak naukę na Syracuse University Collage of Law, gdzie uczył się prawa. Kolejne studia ukończył w stanie Delaware. Następnie rozpoczął pracę jako adwokat. W zawodzie pracował 2 lata. 

Działalność polityczna 

Należy do Partii Demokratów. W roku 1972 dołączył do grona senatorów Stanów Zjednoczonych ze stanu Delaware. W wyborach pokonał doświadczonego przedstawiciela Partii Republikańskiej i został jednym z najmłodszych senatorów w historii swojego państwa. Miał wtedy 29 lat. Szybko podjął decyzję o ubieganiu się o fotel prezydenta. Wystartował w wyborach w 1988 r. oraz 2008 r. W czasie obu startów zrezygnował w trakcie prawyborów. 

Autor projektu ustawy, który nazwano Violence Against Women Act. Złożył go ostatecznie w 1994 r. Dzięki jego zabiegom, prezydent Clinton podpisał ustawę przeciwko przemocy domowej wobec kobiet. W późniejszych latach doprowadził do wprowadzenia ustawy Violent Crime Control and Law Enforcement Act. Regulowała ona działania między innymi sądów oraz policji. 

Kiedy prezydentem USA został Barack Obama, Joe Biden objął stanowisko wiceprezydenta (2008 r.). 

W roli kandydata na prezydenta USA

W 1987 r. podjął decyzję, że wystartuje w odbywających się za rok wyborach prezydenckich. W czasie kampanii poprzedzającej prawybory kilkukrotnie oskarżano go, że jego wypowiedzi są plagiatem lub nie mają nic wspólnego z prawdą. Ostatecznie zmuszony był przyznać się mediom, że splagiatował nie tylko swoje wypowiedzi, ale również artykuły naukowe, które pisał na studiach. Swoje zachowanie tłumaczył tym, że nie zrozumiał obowiązujących przepisów.

Ostatecznie podjął decyzję o wycofaniu się ze startu w prawyborach.  

Do pomysłu startu w wyborach prezydenckich powrócił w 2007 r., kiedy to ogłosił, że wystartuje w przyszłorocznych zmaganiach o fotel prezydenta. Również tym razem zrezygnował z udziału. Jego decyzja spowodowana była niskim poparciem w prawyborach Partii Demokratycznej w stanie Iowa. 

W roli wiceprezydenta

Po wycofaniu się ze startów w wyborach, mocno zaangażował się w znajomość z Barackiem Obamą. Został jego bliskim doradcą w sprawach bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. 

Barack Obama zaproponował mu, żeby wystartował w wyborach na wiceprezydenta. Biden zgodził się na tę propozycję. W 2008 r. kiedy Obama wygrał wybory prezydenckie, Biden został wybrany wiceprezydentem. 

W związku z objęciem nowego stanowiska 15 stycznia 2009 r. wycofał się z Senatu i zrzekł swojego dotychczasowego stanowiska. Na wiceprezydenta został zaprzysiężony 20 stycznia 2009 r. 

Z powodzeniem (razem z Barackiem Obamą) w 2012 r. ubiegał się o reelekcję. Na swoją drugą kadencję został zaprzysiężony 20 stycznia 2013 r. 

Wybory 2020

Decyzję o swoim starcie w wyborach ogłosił 25 kwietnia 2019 r. Jego wiceprezydent miałaby zostać Kamala Harris. 

Życie prywatne 

Swoją żonę Neilię Hunter poznał na wakacjach, kiedy był jeszcze studentem. Ślub wzięli 27 sierpnia 1966 r. Mieli jedną córkę i dwóch synów. Jego żona i córka Naomi zginęły w wypadku samochodowym, kiedy wiozły do domu choinkę na święta Bożego Narodzenia. Synowie trafili do szpitala, wyszli cało z wypadku. Biden przysięgę (wiceprezydenta) składał przy łóżku jednego z synów. Tragedia Bidena odbiła się na jego zdrowiu psychicznym, po latach przyznał, że miał w tym czasie myśli samobójcze. 

Dwa lata później, dzięki swojemu bratu poznał Jill Jacob. Pobrali się w 1977 r. Mają córkę. Jego żona pracowała jako nauczycielka angielskiego. 

Założyciel fundacji wspomagającej chorych na raka: Biden Cancer Initiative. Fundacja miała powstać jako pamiątka śmierci jego syna Beau’a, który zmarł na raka mózgu. Jill Biden również była zaangażowana w powstawanie i rozwój fundacji.

Biden przeszedł dwie operacje, które spowodowane były tętniakiem mózgu. 

Słynie z braku wyczucia i licznych wpadek na tle rasistowskim.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

87 − = 77

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license. Autorem zdjęcia jest: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America.