1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Urszula Brzezińska-Hołownia życiorys

Życiorys i biografia Urszuli Brzezińskiej-Hołowni

Urszula Brzezińska-Hołownia jest zawodowym oficerem Wojska Polskiego i pilotką myśliwca MiG-29. Jest żoną Szymona Hołowni, kandydata na prezydenta w wyborach w 2020 roku.

Wykształcenie

Ukończyła Wyższą Oficerską Szkołę Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zawód i kariera

O zawodzie żołnierza marzyła już od dziecka. Obecnie Urszula jest pilotem MiG-29 i pracuje w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Jest jedną z czterech kobiet w Polsce, które pilotują samoloty odrzutowe. Posiada stopień porucznika. Średnio w pracy każdego dnia Urszula Brzezińska-Hołownia spędza około 10 godzin. Brzezińska została uhonorowana nagrodą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych za udane lądowanie awaryjne z wyłączonymi silnikami.

Żona kandydata na prezydenta

Urszula poznała Szymona Hołownię w 2014 roku w trakcie kręcenia reportażu dla programu Mam Talent, którego jej przyszły mąż był prowadzącym. Para wzięła kameralny ślub w styczniu 2016 roku w Rzymie i wspólnie mają córkę Marysię. Przed rozpoczęciem kampanii prezydenckiej Szymona, jego żona nie pokazywała się medialnie, stroniła od wydarzeń branżowych i wywiadów. O małżonce prezentera telewizyjnego wszyscy oficjalnie dowiedzieli się dopiero w czerwcu 2019 roku, po zamieszczeniu posta na Instagramie. Przez całą kampanię Urszula aktywnie wspierała męża, pojawiając się u jego boku podczas oficjalnych spotkań i wieców. Podczas wywiadów podkreślała, że jako pierwsza dama chciałaby się zajmować ważnymi sprawami osób słabszych, wykluczanych i niedostrzeganych. Szczególnie bliskie są jej także kwestie kobiet i weteranów wojskowych. Nie ukrywała także, że obawia się wygranej męża, ponieważ w takiej sytuacji musiałaby zrezygnować ze swojej pracy zawodowej, która jest jej prawdziwą pasją.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

Komentarze

  1. już jest kapitanem, zapewne w przyszłym roku majorem. w 2025 podpułkownikiem.

Podobne biografie i życiorysy

Źródła