737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Szymon Hołownia życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

 1. Życiorys i biografia Szymona Hołowni

  Szymon Hołownia jest polskim dziennikarzem, publicystą, osobowością telewizyjną i działaczem społeczno-politycznym. Urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku.

 2. Wykształcenie

  Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, ale nigdy nie ukończył tego kierunku. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów, jednak dwukrotnie z niego zrezygnował.

 3. Kariera dziennikarska

  Hołownia postanowił skupić się na karierze dziennikarskiej. W latach 1997–2000 był redaktorem działu kultury w „Gazecie Wyborczej”, a w 2001–2004 felietonistą i redaktorem działu społecznego w „Newsweek Polska”. Przez trzy miesiące 2005 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Ozonu”. Później przez rok pracował dla „Rzeczpospolitej” jako redaktor „Plus Minus”. W kolejnych latach publikował między innymi w takich wydawnictwach, jak: „Przewodnik Katolicki”, „Tygodnik Powszechny”, „Więzi”, „Machina”, „Kultura Popularna” czy „Wprost”. Przez pięć lat Hołownia był dyrektorem programowym telewizji Religia.tv. Dziennikarz swoich sił próbował także w radio. Pracował dla takich stacji jak: Radio Białystok, Vox FM czy Radio PiN. W 2007 roku rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną TVN. Początkowo prowadził jedynie przegląd prasy w programie śniadaniowym Dzień Dobry TVN, a rok później został współprowadzącym program rozrywkowy Mam Talent. Wraz z Marcinem Prokopem przez 11 lat zapowiadali uczestników show i wspierali ich podczas występów.

 4. Kariera pisarska

  Hołownia jest bardzo utalentowanym i płodnym pisarzem. Napisał 19 książek, w większości dotyczących relacji współczesnego świata i religii chrześcijańskiej, między innymi, Kościół dla średnio zaawansowanych, Ludzie na walizkach, Święci codziennego użytku czy Boskie zwierzęta. Pisarz jest dwukrotnym laureat nagrody Grand Press.

 5. Działalność społeczna

  Pomaganie bliźnim to ważna i często podkreślana przez samego Hołownię część jego życia. W Białymstoku założył oddział Pomocy Maltańskiej. Jest założycielem dwóch fundacji. W 2013 roku utworzył fundację Kasisi, a w 2014 fundację Dobra Fabryka, organizującą pomoc potrzebującym, głównie w krajach afrykańskich. Działa również na rzecz praw dzieci. Jest współinicjatorem strony internetowej Pomocni.info, kierowanej do osób w trudnej sytuacji życiowej. Był ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Hołownia walczy również o prawa zwierząt i jest wegetarianinem.

 6. Kandydat na prezydenta 2020

  W grudniu 2019 roku Szymon Hołownia oficjalnie ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2020. Jego program wyborczy skupia się na czterech obszarach: bezpieczeństwie narodowym, ochronie środowiska, solidarności społecznej oraz samorządności i działalności obywatelskiej. Jest kandydatem bezpartyjnym.

 7. Życie prywatne

  Żona kandydata na prezydenta, Urszula Brzezińska-Hołownia, jest pilotem myśliwca MiG-29 i zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Wspólnie mają córeczkę Marię.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

7 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Silar.