1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Szymon Hołownia życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Szymona Hołowni

Szymon Hołownia jest polskim dziennikarzem, publicystą, osobowością telewizyjną i działaczem społeczno-politycznym. Urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku.

Wykształcenie

Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, ale nigdy nie ukończył tego kierunku. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów, jednak dwukrotnie z niego zrezygnował.

Kariera dziennikarska

Hołownia postanowił skupić się na karierze dziennikarskiej. W latach 1997–2000 był redaktorem działu kultury w „Gazecie Wyborczej”, a w 2001–2004 felietonistą i redaktorem działu społecznego w „Newsweek Polska”. Przez trzy miesiące 2005 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Ozonu”. Później przez rok pracował dla „Rzeczpospolitej” jako redaktor „Plus Minus”. W kolejnych latach publikował między innymi w takich wydawnictwach, jak: „Przewodnik Katolicki”, „Tygodnik Powszechny”, „Więzi”, „Machina”, „Kultura Popularna” czy „Wprost”. Przez pięć lat Hołownia był dyrektorem programowym telewizji Religia.tv. Dziennikarz swoich sił próbował także w radio. Pracował dla takich stacji jak: Radio Białystok, Vox FM czy Radio PiN. W 2007 roku rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną TVN. Początkowo prowadził jedynie przegląd prasy w programie śniadaniowym Dzień Dobry TVN, a rok później został współprowadzącym program rozrywkowy Mam Talent. Wraz z Marcinem Prokopem przez 11 lat zapowiadali uczestników show i wspierali ich podczas występów.

Kariera pisarska

Hołownia jest bardzo utalentowanym i płodnym pisarzem. Napisał 19 książek, w większości dotyczących relacji współczesnego świata i religii chrześcijańskiej, między innymi, Kościół dla średnio zaawansowanych, Ludzie na walizkach, Święci codziennego użytku czy Boskie zwierzęta. Pisarz jest dwukrotnym laureat nagrody Grand Press.

Działalność społeczna

Pomaganie bliźnim to ważna i często podkreślana przez samego Hołownię część jego życia. W Białymstoku założył oddział Pomocy Maltańskiej. Jest założycielem dwóch fundacji. W 2013 roku utworzył fundację Kasisi, a w 2014 fundację Dobra Fabryka, organizującą pomoc potrzebującym, głównie w krajach afrykańskich. Działa również na rzecz praw dzieci. Jest współinicjatorem strony internetowej Pomocni.info, kierowanej do osób w trudnej sytuacji życiowej. Był ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Hołownia walczy również o prawa zwierząt i jest wegetarianinem.

Kandydat na prezydenta 2020

W grudniu 2019 roku Szymon Hołownia oficjalnie ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2020. Jego program wyborczy skupia się na czterech obszarach: bezpieczeństwie narodowym, ochronie środowiska, solidarności społecznej oraz samorządności i działalności obywatelskiej. Jest kandydatem bezpartyjnym.

Życie prywatne

Żona kandydata na prezydenta, Urszula Brzezińska-Hołownia, jest pilotem myśliwca MiG-29 i zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Wspólnie mają córeczkę Marię.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − = 11

Komentarze

  1. dziennikarz to osoba która ukończyła studia wyższe na kierunku dziennikarstwo a Pan Hołownia nie ukończył żadnej szkoły wyższej wiec chyba nie można nazywać go dziennikarzem

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Silar.