1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Józef Wojciechowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym przedsiębiorcą?

Józef Wojciechowski - życiorys, majątek, dzieci

Józef Kazimierz Wojciechowski przyszedł na świat 3 grudnia 1947 r. Zarządza jedną z najbardziej znanych w Polsce spółek holdingowych JW Construction. Jest twórcą i najważniejszym udziałowcem firmy. Przedsiębiorca na budownictwie dorobił się milionów. W 2019 r. magazyn Forbes umieścił go na liście 100 najbogatszych Polaków.

Józef Wojciechowski – życiorys

Dorastał w podkoszalińskiej wiosce. Jego ojciec był przedsiębiorcą. W momentach, gdy firma miała problemy z pracownikami, syn pomagał mu w prowadzeniu działalności. Józef Wojciechowski już w dzieciństwie nauczył się doceniać ciężką pracę, codziennie pokonywał cztery kilometry pieszo by dotrzeć do szkoły. Kiedy ukończył szkołę podstawową, postanowił wyjechać do Gdańska. Tam zamieszkał w internacie, uczył się w szkole średniej ogólnospożywczej.

Po lekcjach dorabiał w miejscowym browarze. Pracował przy nocnych rozładunkach wagonów z butelkami. Następnie zatrudnił się w sklepie, gdzie objął kierownicze stanowisko. Był już wtedy po dedykowanym temu zawodowi kursie.

Po zdanej maturze postanowił kontynuować swoją edukację. Studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Ukończywszy studia podjął pracę w dużej przetwórni mięsnej. Tam został kierownikiem 80-osobowego zespołu. Od zawsze jego celem było jednak założenie własnej firmy.

Jego pierwszą inwestycją była sieć restauracji. Następnie założył firmę budowlaną. Cały czas walczył z nieprzychylnością komunistycznych władz. Przykładowo część swoich lokali musiał przepisać na bliskich.

Z obawy przez służbami bezpieczeństwa, zdecydował się na wyjazd z Polski. Sprzedał lub wydzierżawił swoje interesy, a następnie udał się do Skandynawii. Tam również rozwinął swój własny biznes. Z czasem zdecydował się na wyjazd do USA. Osiadł na Florydzie, gdzie spędził kolejne 13 lat swojego życia i zajął się deweloperką. Budował i sprzedawał tanie domy na Florydzie. Sporo środków inwestował w działania marketingowe, co zapewniło mu rozpoznawalność i stały napływ klientów.

Józef Wojciechowski - życie prywatne

Choć przedsiębiorca nie zalicza się go grona celebrytów, jego życiem prywatnym, tym ile ma dzieci i gdzie spędza wakacje, interesują się portale plotkarskie. Wszystko za sprawą rozrywkowego życia i zamiłowania do o wiele młodszych partnerek.

Rozwód z pierwszą żoną skłonił go do decyzji o powrocie do ojczyzny. W Polsce postanowił założyć firmę. W realizacji planów pomogła mu znajomość z Markiem Bryxem. Stał się właścicielem Construction.

Majątek Józefa Wojciechowskiego rósł wraz z rozwojem firmy, która początkowo zajmowała się podwykonawstwem, a z czasem przerodziła się w firmę deweloperską. Obecnie spółka holdingowa działa nie tylko w Polsce, ale również w Hiszpanii oraz Bułgarii. Wojciechowski jest jej właścicielem i prezesem rady nadzorczej.

Wojciechowski dwukrotnie brał ślub. Obie żony są od niego znacząco młodsze. Pomiędzy nim, a jego drugą partnerką, ex modelką Laurą Michnowicz jest 37 lat różnicy.

Ich małżeństwo szybko się rozpadło, a Wojciechowski związał się z Beatą Pruską, młodszą o 44 lata celebrytką, a następnie (w 2018 r.) z modelką Patrycją Tuchlińską.

Józef Wojciechowski – dzieci

Z pierwszego małżeństwa Józef Wojciechowski ma troje dzieci. Córki przedsiębiorcy przyszły na świat w Stanach Zjednoczonych.

Z drugiego małżeństwa biznesmen ma dwoje dzieci.

Dzieci Józefa Wojciechowskiego z pierwszego i drugiego małżeństwa w 2021 r. przywitały na świecie brata. Oskar urodził się, gdy Wojciechowski liczył sobie 74 lat. Jego partnerka i matka Oskara, Patrycja Tuchlińska, jest od niego o 48 lat młodsza.

Józef Wojciechowski – majątek

Biznesmen należy do grona najbogatszych Polaków. Majątek Józefa Wojciechowskiego szacowany jest na około miliard złotych.

Jest też właścicielem m.in.: kilku dwugwiazdkowych hoteli, ośrodka turystycznego w Krynicy-Zdroju, centrum handlowego w Białymstoku, 40-metrowego jachtu.

Hobbistycznie lubi łowić ryby. Interesuje się również piłką nożną.

Okres w Polonii Warszawa

Od 2006 r. do 2012 r. Józef Wojciechowski był właścicielem klubu piłkarskiego Polonia Warszawa. Ostatecznie zdecydował się sprzedać klub za 5 milionów złotych.

Był też konkurentem Zbigniewa Bońka do funkcji prezesa PZPN. W 2016 r. obyło się głosowanie delegatów PZPN, które ostatecznie, zdecydowaną przewagą, wygrał Boniek.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

10 + = 20

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła