1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Tomasz Adamek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Tomasz Adamek - życiorys i biografia

Tomasz Adamek to bokser, walczący w wadze półciężkiej oraz junior ciężkiej. Zdobywca nagrody „Muhammad Ali Giant Athlete Award”, za osiągnięcia w boksie oraz postawę poza ringiem. Urodzony 1 grudnia 1976 roku.

Początki kariery Tomasza Adamka

Tomasz Adamek przygodę z boksem rozpoczął w szkole podstawowej, w wieku 12 lat. Pierwszym klubem, w którym trenował był Góral Żywiec. W roku 1992 przeszedł do GKS Jastrzębie, a później do Concordii Knurów.

W wieku 19 lat po raz pierwszy zdobył tytuł mistrza Polski seniorów w wadze średniej. Dwa lata później powtórzył wyczyn w wadze półciężkiej. W 1998 roku zdobył swój pierwszy medal na arenie międzynarodowej, zajmując trzecie miejsce na mistrzostwach Europy.

Kariera seniorska

Adamek rozpoczął profesjonalną karierę w roku 2000. Po kilku latach profesjonalnych walk oraz treningach w Stanach Zjednoczonych, w 2005 roku miał stoczyć walkę o mistrzostwo WBC – jednej z największych organizacji boksu na świecie. Do walki doszło 21 maja. Adamek walczył z Australijczykiem, Paulem Briggsem. Walkę wygrał na punkty, zostając mistrzem organizacji WBC. Ponad miesiąc później stoczył walkę o obronę tytuły z Niemcem, Thomasem Ulrichem, którą również wygrał, tym razem przed czasem, w 6 rundzie.
W 2006 roku polskiego pięściarza zaczął trenować Buddy McGirt. 7 października odbyła się ponowna walka z Briggsem, którą ponownie na punkty wygrał Adamek.

3 października 2007 roku miała miejsce kolejna walka o obronę pasa mistrzowskiego, tym razem z Chadem Dawsonem. Jednak Adamkowi nie udało się obronić tytułu.
W konsekwencji ponownie związał się z trenerem Andrzejem Gmitrukiem i zdecydował na przejście do wyższej kategorii wagowej, junior ciężkiej. Pierwszą walkę w nowej kategorii stoczył 9 czerwca 2007 roku z Luisem Pinede, którego znokautował w siódmej rundzie. 11 grudnia 2008 r. podczas gali w Newark (USA), Adamek został mistrzem świata organizacji IBF, pokonując na punkty Amerykanina Steve’a Cunninghama. Dodatkowo w kolejnych walkach skutecznie bronił tytułu.

Jednakże Tomasz Adamek zrzekł się tytułu mistrza IBF, by móc rywalizować w wadze ciężkiej.
W swoim pierwszym pojedynku w „królewskiej kategorii” pokonał legendę polskiego boksu – Andrzeja Gołotę. 10 września 2011 r. stoczył walkę o tytuł mistrza świata WBC z Ukraińcem Witalijem Kliczko. Przegrał w dziesiątej rundzie przez techniczny nokaut.

W kolejnych latach swojej pięściarskiej kariery boksował z mniej znanymi zawodnikami, aczkolwiek pokonał między innymi Przemysława Saletę i ponownie Steve'a Cunninghama.
Bilans Tomasza Adamka wynosi 59 odbytych walk, z czego 6 przegrał, a 52 wygrał. W 2021 roku zapowiedział powrót na ring.

Życie prywatne

Tomasz Adamek jest żonaty i ma dwie córki. W 2008 roku wraz z rodziną przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Posiada zawód mechanika sprzętu AGD oraz studiował administrację, którą ukończył na poziomie licencjackim, na Beskidzkiej Wyższej Szkole Turystyki w Żywcu. W 2014 roku startował z list Solidarnej Polski do Europarlamentu, jednak mandatu nie uzyskał.

Jest osobą bardzo wierzącą. W 2005 roku odbył pielgrzymkę na Jasną Górę. Odwiedzał katolickie rozgłośnie radiowe oraz stacje telewizyjne. Bardzo ciepło wypowiada się o Tadeuszu Rydzyku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 − 7 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstck.com, autor praszkiewicz