1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

O. Tadeusz Rydzyk życiorys

Życiorys i biografia o. Tadeusza Rydzyka

Ojciec Tadeusz Rydzyk przyszedł na świat 3 maja 1945 r. w Olkuszu. Polski duchowny, redemptorysta. Założyciel i wieloletni dyrektor Radia Maryja, Telewizji Trwam, Fundacji Lux Veritatis oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. 

Młodość i wykształcenie

Przyszedł na świat w Olkuszu. Jest nieślubnym dzieckiem Stanisławy Rydzyk (wdowy po zamordowanym w obozie jenieckim w 1941 r. Franciszku) oraz Bronisława Kordaszewskiego. Jego ojciec przeżył obóz jeniecki, w którym zginął Franciszek Rydzyk. Razem z czworgiem rodzeństwa dorastał w rodzinnym mieście, dopiero kiedy zdecydował się wstąpić do seminarium przeniósł się do Tuchowa. Tam znajdowało się Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów. Z czasem rozpoczął również studia teologiczne w Warszawie.  

Oficjalnie do grona zakonników przyjęto go w 1971 r. Złożył wtedy śluby zakonne (luty) i przyjął święcenia kapłańskie (czerwiec). 

Doktorat z teologii obronił w 2009 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Początki kapłaństwa

W pierwszych latach posługi zakonnej uczył religii w Toruniu, Szczecinku i Krakowie. Pracował też jako duszpasterz akademicki. 

Doświadczenie w pracy medialnej zdobywał za granicą. Najpierw w 1986 r. wyjechał do Włoch. Następnie udał się do Republiki Federalnej Niemiec. Pracował tam do 1991 r. W tym czasie przebywał w Norymberdze, Balderschwang, Oberstaufen. Tam poznał działalność lokalnej katolickiej rozgłośni radiowej. Nawiązał współpracę z Radiem Maria działającym w Balderschwang. 

Działalność medialna

Kiedy wrócił do Polski i zamieszkał w toruńskim klasztorze redemptorystów, postanowił założyć katolicką rozgłośnię radiową. Posiadał wiedzę techniczną i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia działalności medialnej. Radio Maryja powstało w 1991 r. Już po dwóch latach rozgłośnia nadawała satelitarnie. 

Z czasem inicjował powstawanie kolejnych ogólnopolskich mediów: w 1998 r. swoją działalność rozpoczął katolicko-narodowy dziennik "Nasz Dziennik". Z kolei w 2003 r. rozpoczęła nadawanie katolicka telewizja działająca początkowo pod nazwą Radio Maryja TV. W 2014 r. nazwę zmieniono na obowiązującą do dzisiaj TV Trwam. Telewizja ojca Rydzyka dostępna jest w pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, tym samym można ją odbierać bezpłatnie na terenie całego kraju. 

Ojciec Tadeusz Rydzyk zainicjował również działalność Fundacji Lux Veritatis (od 2016 r.). Jest prezesem fundacji. Fundacja zarządza zarówno telewizją, jak i Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Dzięki jego staraniom w Toruniu powstało Sanktuarium pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Budowę ukończono w 2016 r.

Informacje dodatkowe

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" wydali biografię Rydzyka pt. Imperator

Z postacią o. Rydzyka wiąże się sporo kontrowersji. 

Jedną z nich jest prowadzona przez Radio Maryja zbiórka pieniędzy na wykupienie i ratowanie Stoczni Gdańskiej. Zbiórka prowadzona była przez dwa lata, aż do czasu, kiedy okazało się, że Stocznia nie może być wykupiona. Zebrano najprawdopodobniej ponad 160 mln złotych. Pieniądze nigdy nie wpłynęły do Stoczni. Sprawa trafiła do prokuratury. Ta jednak dwa razy odmawiała rozpoczęcia śledztwa.

W 2018 r. dużą popularność zdobyło nagranie, na którym o. Rydzyk oznajmia, że bezdomny Pan Stanisław podarował mu dwa luksusowe samochody. Najprawdopodobniej wspomniany mężczyzna kilka lat wcześniej ofiarował ojcu Rydzykowi inne samochody, które miały być podziękowaniem za wygraną w totolotku. 

Działalność o. Tadeusza Rydzyka jest mocno związana z władzą polityczną. O. Tadeusz Rydzyk nie ukrywa swoich sympatii politycznych do Prawa i Sprawiedliwości. Na antenie zarządzanych przez niego mediów wielokrotnie pojawiał się prezydent Andrzej Duda

Ojciec Tadeusz Rydzyk jako redemptorysta składał śluby ubóstwa. Nie może posiadać żadnych rzeczy poza osobistymi.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

57 + = 62

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor: Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe, fot. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska. Źródło: https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/43738929451/