1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Paweł Zagumny życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Paweł Zagumny - życiorys i biografia

Paweł Zagumny - Siatkarz polski, występujący na pozycji rozgrywającego. Wielokrotny reprezentant Polski, a także Mistrz Świata z 2014 roku. Urodzony 18 października 1977 roku

Początki kariery Pawła Zagumnego

Pierwszym poważnym klubem Pawła Zagumnego był MKS MDK Warszawa. Co więcej, wraz z nim, jako junior zdobywał pierwsze sukcesy – w 1995 roku mistrzostwo Polski juniorów młodszych. Już na tym poziomie rozgrywek bywał nagradzany tytułami najlepszego rozgrywającego, a także największej indywidualności. Później, po pierwszych sukcesach w MKS przeniósł się do drużyny Politechniki.

Kariera seniorska

Zostając zawodnikiem Politechniki Warszawskiej, zaczął grać w drużynie seniorskiej.
Później, w 1995 roku Zagumny przeszedł do drużyny Czarnych Radom, w której pozostał kolejne dwa lata. Jednak niedługo przed rozpoczęciem sezonu 1997/1998, Zagumny przeszedł do Bosmana Morze Szczecin. Z drużyną tą wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski.
Później, po kilku latach spędzonych w polskiej lidze Zagumny wyjechał do Włoch, gdzie w sezonie 2000/2001 rozpoczął grę dla Edilbasso Padwa. Od początku był podstawowym zawodnikiem. Kolejne sezony również upłynęły pod znakiem regularnych występów Zagumnego w pierwszym składzie.
Jednak w 2003 roku Paweł Zagumny powrócił do Polski i podpisał kontrakt z AZS Olsztyn, w którym spędził kolejne sześć lat. Z drużyną zdobył szereg tytułów. Trzy razy z rzędu AZS zdobywał brązowy medal Mistrzostw Polski, w latach 2006, 2007, 2008. W 2009 dotarł do finału Pucharu Polski, jednak uległ Skrze Bełchatów.
Następnie, po upłynięciu kontraktu z olsztyńską drużyną Paweł Zagumny przeszedł do greckiego Panathinaikosu Ateny. Z drużyną, w sezonie 2009/2010, zdobył Puchar Grecji jak również wicemistrzostwo ligi. Po sezonie spędzonym w Grecji zawodnik wrócił do Polski, by grać w klubie ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Z klubem dwukrotnie sięgnął po wicemistrzostwo Polski - zarówno w 2011, jak i 2013 roku.
W Kędzierzynie pozostał do 2015 roku, po czym przeniósł się do Politechniki Warszawskiej, w której grał do końca swojej kariery.

Kariera reprezentacyjna

Pierwsze występy w reprezentacji, Zagumny zanotował w 1996 roku. Dodatkowo tego samego roku znalazł się w kadrze olimpijskiej; wtedy jeszcze w roli gracza rezerwowego. Jako rozgrywający brał udział w szeregu imprez. Pierwszym turniejem, w którym Zagumny
z reprezentacją odniósł znaczący sukces, były Mistrzostwa Świata w Japonii w 2006 roku. Reprezentacja Polski zdobyła srebrny medal, a Zagumny zdobył nagrodę dla najlepszego rozgrywającego. Co więcej, rok później otrzymał tę samą nagrodę w Lidze Światowej. Ponadto podczas Igrzysk w Pekinie ponownie został ogłoszony najlepszym rozgrywającym. Rok później wraz z reprezentacją zdobył złoty medal Mistrzostw Europy. 8 lipca 2012 roku zdobył złoty medal Ligi Światowej. Co więcej, podczas Mistrzostw Świata w 2014 roku był jednym z kluczowych zawodników i w dużej mierze przyczynił się zwycięstwa reprezentacji w tej imprezie. Po mistrzostwach ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. 11 września odbył się jego pożegnalny mecz.

Tytuły i osiągnięcia

  • Puchar Polski z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w sezonie 2012/2013;
  • Srebrny medalista Mistrzostw Świata 2006;
  • Złoty medalista Mistrzostw Europy 2009;
  • Złoty medal Mistrzostw Świata 2014;
  • Najlepszy rozgrywający Mistrzostw Europy w Turcji 2009;
  • Najlepszy rozgrywający Mistrzostw Świata 2006 w Japonii.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 42 = 50

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor Nula (Anna Kłeczek), licencja GNU Free Documentation License.