1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Anna życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Anny

Św. Anna, nazywana również Anną Sprawiedliwą jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Matka Maryi z Nazaretu, babka Jezusa Chrystusa

Patronka

Św. Anna jest patronką małżeństw, kobiet rodzących i wdów. Modlą się do niej również piekarze i żeglarze. 

Fakty z życia

Postać św. Anny występuje w pismach apokryficznych, pisali o niej między innymi Jakub oraz Mateusz. Nie występuje ona w Nowym Testamencie. 

Anna była córką Stolanusa i Emerentiany. Przyszła na świat w Judei, tam dorastała. Jej rodzice wychowali ją na wierzącą, bogobojną kobietę. Aby w pełni służyć Bogu, rodzice skierowali swoją córkę na służbę do Świątyni Jerozolimskiej. 

W wieku 24 lat wyszła za mąż za Joachima. Oboje pochodzili z pokolenia Dawida. Jej małżonek również był bardzo wierzącą osobą. Byli dobrymi, prostymi ludźmi, część swego majątku przekazywali na rzecz miejscowej świątyni, wspierali również ubogich. Oboje bardzo pragnęli mieć dziecko, jednak przez 20 lat małżeństwa nie doczekali się potomstwa. 

Z czasem ludzie zaczęli wyśmiewać i wytykać im brak dzieci, nawet w świątyni w Jerozolimie odmówiono im składania ofiary. Joachim, który rozmawiał z kapłanem, uznał, że nie jest godny wiary. Postanowił nie wracać do żony i udać się na pustynię. Tam spędził 40 dni i 40 nocy. Tymczasem żona pełna niepokoju oczekiwała go w domu. Nie wiedziała, co stało się z mężem. Do Boga wznosiła pełne cierpienia modlitwy. Pewnego dnia w czasie modlitwy ukazał jej się anioł, który oznajmił, że będzie matką, uspokoił ją również i obiecał powrót Joachima. Podobne objawienie miał mieć również Joachim. 

Anna w wieku 45 lat urodziła Maryję, która była niepokalanie poczęta. Córka spędziła z rodzicami 14 lat. Później poślubiła Józefa i zamieszkała z nim w Nazarecie. 

Po śmierci męża, św. Anna zamieszkała z córką i jej mężem. Zmarła w wieku 80 lat. Pochowano ją w Dolinie Jozafata. 

Kult

Jest czczona od wieków, jako matka Maryi. Wspomnienie liturgiczne świętej przypada 26 lipca w kościele katolickim. Natomiast cerkiew wspomina ją trzykrotnie 7 sierpnia, 22 września i 22 grudnia według kalendarza gregoriańskiego. 

Jest przedstawiana jako matka, w towarzystwie Maryi. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1

Komentarze

  1. Maryja nie mieszkała z nimi 14 lat tylko 3 bo później została oddana do świątyni

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej.