1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Sia życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Sii

Sia, a właściwie Sia Kate Isobelle Furler, jest autralijską piosenkarką. Urodziła się 18 grudnia 1975 roku w Adelaide.

Kariera muzyczna

Talent muzyczny młoda Sia ma we krwi. Pochodzi bowiem z muzykalnej rodziny – jej ojciec i matka byli muzykami grającymi w zespołach. Już w wieku 17 lat Sia dołączyła do zespołu Crisp, z którym wykonywała muzykę jazzowo-funkową. Wydali wspólnie dwa albumy: Word and the Deal i Delerium. W 1997 roku początkująca wokalistka opuściła zespół i wydała swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną OnlySee. W 2000 podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Dance Pool i jeszcze w tym samym roku przeprowadziła się do Londynu, gdzie występowała jako chórzystka zespołu Jamiroquai. W tym samym czasie wydała swój własny utwór, Taken for Granted, promujący nadchodzącą solową płytę piosenkarki, Healing Is Difficult, której premiera odbyła się w 2001 roku. Album zyskał pozytywne recenzje krytyków i sprawił, że grono fanów artystki znacznie się powiększyło. Na kolejną płytę przyszło im czekać trzy lata. W 2004 roku premierę miał trzeci album Colour the Small One i to właśnie on uznawany jest za wielki przełom w karierze Sii. Wielkim hitem okazał się singiel Breath Me, który został wykorzystany do ścieżki dźwiękowej serialu HBO Sześć stóp pod ziemią, przez co mogło go wysłuchać szersze grono odbiorców. W kolejnych latach odbyła kilka tras koncertowych promujących płytę i nagrała kilka singli i minialbumów. Prawdziwą sławę zyskała jednak w roku 2010 wraz z wydaniem albumu We Are Born. W tym samym roku jej piosenka Bound to You zdobyła nominację do Złotego Globu w kategorii „Najlepsza oryginalna kompozycja”. We are born został nominowany do szeregu najważniejszych nagród przemysłu muzycznego, a utwory z tego albumu znalazły się w wielu ścieżkach dźwiękowych do seriali i filmów (między innymi: w Pamiętnikach wampirów, Plotkarze, Nowych glinach czy jednej z części hitowej serii Saga „Zmierzch”: Zaćmienie). Zaczęła być zapraszana do współpracy z gwiazdami i producentami muzycznymi. W 2011 roku Sia zaśpiewała w piosence Davida Guetty zatytułowanej Titanium, a rok później można było ją usłyszeć w singlu Wild Ones producenta Flo Rida. Na początku 2013 nagrała utwór Kill and Run, napisany na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Wielki Gatsby. W tym samym roku wydany został utwór Elastic Heart, nagrany wraz z The Weeknd i Diplo. Piosenka promowała ścieżkę dźwiękową do filmu Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia. Szóstym albumem piosenkarki był 1000 Forms of Fear wydany w 2014 roku. Promował go singiel Chandelier, który szybko trafił na szczyty listy przebojów. Dwa lata później odbyła się premiera jej siódmego albumu studyjnego pt. This Is Acting. W maju 2018 podjęła współpracę z brytyjskim muzykiem Labrinth oraz amerykańskim DJ-em Diplo, tworząc grupę LSD. Wspólnie nagrali takie hity jak: Genius, Audio, Thunderclouds czy Mountains.

Autorka tekstów

Sia, oprócz niewątpliwego talentu do śpiewania, posiada także prawdziwy dar do pisania tekstów piosenek. Równocześnie z rozwojem swojej kariery przez wiele lat pisała teksty dla największych gwiazd muzyki rozrywkowej. Magazyn "Time" przygotował ranking 73 utworów napisanych przez australijską artystkę dla innych gwiazd. Znalazły się na nim, między innymi, takie hity jak: Diamonds dla Rihanny, Pretty Hurts wykonywany przez Beyonce, Blank Page Christiny Aguilery czy Perfume śpiewany przez Britney Spears. Na liście artystów, którym komponowała i pisała teksty, znajdują się jeszcze takie gwiazdy jak: Jessie J, Celine Dion, Katy Perry, Kylie Minogue, Jennifer Lopez czy Shakira.

Tragedie i problemy

Kariera Sii od samego początku rozwijała się w cieniu tragedii, jakie artystka przeżywała w życiu prywatnym. Pierwszą tragedią, z jaką przyszło jej się zmierzyć, była śmierć jej ukochanego, Dana, który w 1997 roku zginął w wypadku samochodowym. Do tego dramatycznego wydarzenia piosenkarka wielokrotnie powracała w swoich tekstach. W 2004 roku, niedługo po nagraniu hitu Breathe Me, kobieta przeżyła załamanie nerwowe i trafiła do szpitala psychiatrycznego na dwa miesiące. W kolejnych latach, gdy jej kariera nabierała tempa, ona sama coraz bardziej uzależniała się od narkotyków i alkoholu. Nie stroniła także od leków psychotropowych. W 2008 roku zaczęła sprawiać problemy wytwórni płytowej, nie wywiązując się z umów i czasem nie pojawiając się na koncertach. Dwa lata później wstrzymała wszystkie zaplanowane wydarzenia związane z promocją płyty. Odwołała koncerty, wywiady, występy telewizyjne. Jak się okazało, artystka była wtedy na skraju załamania nerwowego i bliska popełnienia samobójstwa. Po tym wydarzeniu zapisała się na odwyk. W 2010 roku zdiagnozowano u niej także nadczynność tarczycy, którą zaczęto leczyć terapią hormonalną.

Wizerunek

W 2014 roku wizerunek artystki uległ radykalnej zmianie. Artystka zdecydowała się, że nie będzie publicznie pokazywać twarzy. Początkowo zarówno w programach telewizyjnych, jak i na scenie występowała odwrócona plecami. Później zaczęła zasłaniać twarz wielkimi perukami. Wytłumaczeniem tego zabiegu jest fakt, że, jak sama przyznaje, czuje się dzięki temu bezpieczniej i może swobodnie funkcjonować jako osoba prywatna. Peruka ma również pomagać w radzeniu sobie z atakami paniki, z którymi zmaga się piosenkarka.

Życie prywatne

W 2008 na łamach czasopisma publicznie ujawniła się jako osoba biseksualna. Wokalistka spotykała się z Jocelyn Rachel „J.D.” Samson, jednak para rozstała się w 2011 roku. Trzy lata później Sia zaręczyła się z Erikiem Andersem Langiem, realizatorem filmów dokumentalnych, którego poślubiła jeszcze w tym samym roku. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i para rozwiodła się w 2016 roku. Sia podjęła decyzję o byciu przez resztę życia singielką. W 2019 roku zdecydowała się na adopcję dwóch 18-letnich chłopców. Artystka jest weganką i aktywnie wpiera działania stowarzyszeń i fundacji działających w obronie praw zwierząt.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 7 = 8

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Kris Krug