1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Selena Gomez życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Seleny Gomez

Selena Gomez jest amerykańską piosenkarką, aktorką a także producentką filmową. Urodziła się 22 lipca 1992 w Grand Prairie.

Rodzina

Selena ma korzenie włosko-meksykańskie. Jej mama Amanda Dawn Cornett, jest aktorką teatralną, a ojciec to Ricardo Joel Gomez. Gdy dziewczynka miała pięć lat rodzice się rozwiedli, a Gomez była wychowywana przez matkę, która ponownie wyszła za mąż. Selena ma młodszą przyrodnią siostrę i przyrodniego brata.

Kariera muzyczna

Karierę muzyczną rozpoczęła od zagrania trzech piosenek na ścieżkę dźwiękową filmu ze swoim udziałem, pt. Kopciuszek: Roztańczona historia w 2008 roku. Nagrywała piosenki także do innych produkcji Disney Channel, w których występowała. W 2009 była współzałożycielką grupy muzycznej Selena Gomez & the Scene, z którą nagrała trzy albumy. Mimo że wszystkie płyty odniosły bardzo duży sukces w Stanach Zjednoczonych, w 2013 roku Selena ogłosiła zakończenie działalności zespołu. W tym samym roku wydała swój pierwszy solowy album, Stars Dance, a już dwa lata później premierę miał jej drugi krążek, Revival, który zawierał takie przeboje jak Hands to Myself czy Kill Em with Kindness. Piosenkarka często współpracuje z innymi artystami, nagrywając piosenki, które szybko dostają się szczyty list przebojów (np. We Don’t Talk Anymore, który napisała oraz wykonała wraz z Charliem Puthem lub utwór Wolves, który nagrała przy współpracy z Marshmello). W 2019 roku miał premierę singiel Lose You to Love Me, który zwiastuje trzeci album studyjny artystki.

Kariera aktorska

Przed kamerami zaczęła występować już w wieku 7 lat. Pojawiła się wtedy w serialu Barney i przyjaciele. Zagrała też epizodyczną rolę w serialu Strażnik Teksasu. W 2004 roku została dostrzeżona przez stację Disney Channel, od której zaczęła otrzymywać propozycje współpracy. Zaczynała od występów gościnnych w serialach takich jak Nie ma to jak hotel, czy Hannah Montana. W 2007 roku została otrzymała szansę zagrania jednej z trzech głównych postaci w nowej produkcji Disney Channel, Czarodzieje z Waverly Place. I to właśnie rola Alex Russo sprawiła, że Selena zaczęła być rozpoznawalna w Stanach Zjednoczonych i zyskała miano „następczyni Miley Cyrus”.

W 2008 roku Selena po raz pierwszy wystąpiła w pełnometrażowym filmie. Wcieliła się w główną rolę w filmie Kopciuszek: Roztańczona historia. W kolejnych latach wystąpiła w kilku produkcjach dla młodzieży, Na kinowym ekranie Selena pojawiła się po raz pierwszy w 2010 roku w filmie Ramona i Beezus. Następnie w produkcji Monte Carlo zagrała główną rolę, wcielając się w postać Grace. W 2013 roku ukazał się kolejny film z udziałem Gomez, Spring Breakers, w reżyserii Harmony'ego Korine'a, w którym pokazała, że potrafi grać nie tylko w komediach dla nastolatek, ale również świetnie odnajduje się w repertuarze dramatycznym. Po tym nadszedł czas na coraz to poważniejsze propozycje współpracy. Selena zagrała w filmach Jamesa Franco, Adama McKaya, Jima Jarmusha a nawet Woody'ego Allena. Gwiazda systematycznie powiększa swój dorobek filmowy i udowadnia, że jest nie tylko odnoszącą sukcesy piosenkarką, ale też dobrze zapowiadającą się młodą aktorką. W 2017 roku zainteresowała się także produkcją i była jedną z producentek wykonawczych odnoszącego sukces na całym świecie serialu pt. 13 powodów.

Działalność charytatywna

Artystka aktywnie zajmuje się także działalnością dobroczynną. W 2008 roku otrzymała honorowy tytuł ambasadora dobrej woli UNICEF, zostając jednocześnie najmłodszą członkinią organizacji.

Związki

Selena spotkała się dotychczas z wieloma mężczyznami związanymi z show biznesem, między innymi z Nickiem Jonasem, Taylorem Lautnerem czy The Weekndem. Najdłuższej jednak związana była z 2 lata młodszym od siebie piosenkarzem, Justinem Bieberem. Para była ze sobą przez trzy lata i ostatecznie rozstała się w 2018 roku. Media co jakiś czas podsycają plotki, że piosenkarka nie uporała się jeszcze z ciężkim rozstaniem i nadal kocha Biebera. Selena nie komentuje tych doniesień, jednak fani są zdania, że jej ostatni singiel Lose You to Love Me skierowany jest do byłego partnera i stanowi ostateczne rozliczenie z przeszłością.

Wybrana filmografia

  • 2008: Kopciuszek. Roztańczona historia – Mary Santiago
  • 2009: Program ochrony księżniczek – Carter Mason
  • 2010: Ramona i Beezus – Beatrice „Beezus” Quimby
  • 2011: Monte Carlo – Grace Bennett/Cordelia Winthrop Scott
  • 2013: Spring Breakers – Faith
  • 2016: Opiekun – Dot
  • 2016: Sąsiedzi 2 – Madison
  • 2019: Truposze nie umierają – Zoe
  • 2019: W deszczowy dzień w Nowym Jorku – Shannon

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

70 + = 76

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autor to gracie otto.