1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Robert Mugabe życiorys

Biografia i życiorys Roberta Mugabe

Robert Mugabe to zimbabweński polityk, premier, a następnie prezydent. Przewodniczący Unii Afrykańskiej. Swoje rządy zaczynał jako bohater, skończył zaś jako tyran, który doprowadził kraj do upadku gospodarczego. Urodził się 21 lutego 1924 roku w Salisbury (obecnie Harare) – kolonii brytyjskiej Południowej Rodezji. Zmarł w wieku 95 lat – 6 września 2019 roku w Singapurze.

Wykształcenie

Uczęszczał do szkoły prowadzonej przez jezuitów. Następnie wyjechał do RPA, gdzie studiował na University College of Fort Hare w Republice Południowej Afryki. Tu ukształtowały się jego poglądy nacjonalistyczne. Jako 32-latek został nauczycielem w Ghanie.

Początek kariery politycznej

W 1960 roku wrócił do Rodezji. Uczestniczył w życiu politycznym kraju, między innymi był współzałożycielem Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe. Za działania przeciwko władzy białej mniejszości trafił do więzienia na 10 lat. Po odsiedzeniu wyroku emigrował do Londynu, gdzie ukończył studia prawnicze.

Rozwój kariery politycznej

W 1980 roku powstała niepodległa Republika Zimbabwe, a na czele jej rządu stanął Robert Mugabe. Pełnił on funkcję premiera w latach 1980–1987. Władza została podzielona między Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe, Afrykański Ludowy Związek Zimbabwe i Front Zimbabwe (partia białych).

Początek rządów Roberta Mugabe był obiecujący. Państwo zaczęło rozwijać się – wzrósł poziom opieki zdrowotnej oraz powstały nowe szkoły. W międzyczasie napięcie między partiami politycznymi w rządzie zaczęło wzrastać. W 1987 roku Mugabe wprowadził zmiany w konstytucji. Istniejące partie połączył w jedną. Powstał Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny. Polityk zmienił również ustrój państwa na prezydencki.

Bunt Ndebele

W 1982 roku powstał bunt wśród ludność Ndebele przeciwko istniejącej władzy. Doszło do starcia wojsk Mugabe z powstańcami Ndebele. Żołnierze nie mieli litości. Zginęło około 20 tysięcy ludzi, głównie z ludu Ndebele. To był dopiero początek tyrani Roberta Mugabe.

Prezydentura

Od 1987 roku Mugabe pełnił funkcję prezydenta. W 1990 roku został na niego wybrany w wyborach. W czasie jego rządów z każdym rokiem gospodarka państwa słabła. Doszło nawet do strajku kierowanego przez zimbabweńskiego polityka – Morgana Tsvangirai.

W 1999 roku prezydent zlecił przejęcie siłą praw własności ziemi należącej do białych farmerów. Wydarzenie to wpłynęło na wzrost napięcia w państwie, odwracanie ludu od jego rządów oraz kryzys gospodarczy. Zarzucano mu łamanie praw człowieka.

Robert Mugabe za wszelką cenę chciał zachować władzę – fałszował wybory, a niewygodnych rywali i przeciwników zastraszał, a nawet mordował. Przez długi czas udawało się mu to.

Rezygnacja z urzędu

Coraz więcej osób chciało, aby prezydent dobrowolnie zrezygnował z urzędu. Ludzie zaczęli wychodzić na ulice, aby wspólnie strajkować przeciwko prezydenturze Roberta Mugabe. 21 listopada 2017 roku przywódca zrezygnował ze stanowiska.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 73 = 80

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.