1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Miley Cyrus życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Miley Cyrus

Miley Cyrus to amerykańska piosenkarka, celebrytka i aktorka. Urodziła się 22 listopada 1992 roku w Franklin w stanie Tennessee.

Dzieciństwo

Miley jest córką Leticii Finley i wokalisty country, Billy’ego Raya Cyrusa. Gdy się urodziła, rodzice nadali jej imię Destiny Hope, jednakże, ze względu na to, że była bardzo radosnym i uśmiechniętym dzieckiem, szybko zaczęto nazywać ją Miley (skrót od smiley - czyli uśmiechnięta w j. angielskim). Piosenkarka oficjalnie zmieniła imię na Miley w 2008 roku. Matką chrzestną wokalistki została gwiazda muzyki country, Dolly Parton. Gdy Miley miała 8 lat zainteresowała się aktorstwem i wystąpiła w serialu Doc, a w 2003 roku zagrała rolę w filmie Tima Burtona Duża ryba. W 2005 roku rodzina przeprowadziła się do Hollywood. W wieku 11 lat wzięła udział w castingach do serialu Hannah Montana i to właśnie ta rola okazała się przełomowa dla wschodzącej gwiazdy.

Kariera

Hannah Montana okazała się wielkim sukcesem, dzięki tytułowej roli Miley zyskała status idolki nastolatek na całym świecie. W 2006 roku wydała swój pierwszy singiel, który był utworem przewodnim serialu. Rok później wydała swój pierwszy dwupłytowy album, w którym jedna płyta zawierała piosenki z serialu Hannah Montana, a druga jej autorskie utwory. W lipcu 2008 roku ukazał się album Breakout, który był pierwszą płytą Miley niezwiązaną z postacią Hannah. Rok później zagrała główną rolę w filmie Hannah Montana: The Movie i Ostatnia Piosenka. Trzy lata później pojawiły się filmy z Cyrus w roli głównej: LOL u boku Demi Moore oraz Tajna Agentka.

Pomiędzy kolejnymi albumami i występami w filmach do mediów zaczęły trafiać jej kontrowersyjne zdjęcia i filmiki dokumentujące ekscesy gwiazdy. Wokalistka zmieniła wizerunek na kontrowersyjny i bardzo często prowokacyjny. Kolejne płyty Can't Be Tamed oraz Bangerz okazały się ogromnymi sukcesami i ugruntowały pozycję Miley na światowym rynku muzycznym. W 2015 roku artystka wydała album Miley Cyrus & Her Dead Petz, a dwa lata później Younger Now, w którym powróciła do klimatu country i popu akustycznego. W listopadzie 2019 roku na rynek trafi najnowsza płyta artystki.

Życie prywatne

Miley identyfikuje się jako osoba panseksualna i aktywnie działa na rzecz środowiska LGBT. W ostatnich latach artystka zasłynęła przede wszystkim skandalami i kontrowersyjnymi strojami i zachowaniami. Na swoim koncie ma wiele związków, głównie z ludźmi związanymi z show biznesem (aktorami, modelkami, osobami związanymi z branżą muzyczną). W 2009 roku na planie filmu Ostatnia piosenka aktorka poznała Liama Hemswortha, z którym się zaręczyła, a następnie rozstała w 2013 roku. W 2016 roku aktorzy wrócili do siebie, a dwa lata później para wzięła ślub. Jednak już po siedmiu miesiącach wspólnego życia małżeństwo ogłosiło separację, a Miley zaczęła się spotykać ze swoją koleżanką. Obecnie umawia się z piosenkarzem Codym Simpsonem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Mass Communication Specialist 3rd Class Casey J. Hopkins. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej.