1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ryszard Kaczorowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Ryszarda Kaczorowskiego

Ryszard Kaczorowski przyszedł na świat 26 listopada 1919 r. w Białymstoku, zmarł 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Był politykiem, ostatnim polskim prezydentem na uchodźstwie (lata 1989-1990). 

Dzieciństwo i młodość

Urodził się w szlacheckiej rodzinie Wacława Kaczorowskiego i Jadwigi Sawickiej. W młodości zaangażowany w działalność harcerską. Do harcerstwa wstąpił w wieku 14 lat. Należał do drużyny Andrzeja Małkowskiego. W czasie II wojny światowej współtworzył Szare Szeregi, kiedy do Białegostoku weszła Armia Czerwona. NKWD aresztowało go 17 lipca 1940 r. Postawiono go przed sądem Białoruskiej Republiki Radzieckiej i skazano na śmierć 1 lutego 1941 r. Proces trwał dwa dni. Po 100 dniach przebywania w celi śmierci, jego wyrok zmieniono na 10 lat łagrów. 

Przebywał w obozie Kołyma na północnym wschodzie ZSRR. Pracował w kopalni złota Duskanja. Układ Sikorski-Majski (30 lipca 1941 r.) przyniósł mu wolność. Po jej odzyskaniu wstąpił do armii Andersa, z którą walczył pod Monte Cassino

Działalność po II wojnie światowej

Zdecydował się wyemigrować do Wielkiej Brytanii. Tam znalazł pracę, był księgowym, wcześniej ukończył szkołę handlową (jego edukacja została przerwana przez wojnę). Cały czas był jednak zaangażowany w działania ZHP, z czasem został naczelnikiem harcerzy i przewodniczącym ZHP na uchodźstwie. Pozostał również zaangażowany politycznie. Należał do parlamentu emigracyjnego, był ministrem do spraw krajowych w rządzie Edwarda Szczepanika. Odpowiadał za kontakty z opozycją oraz polskim harcerstwem niezależnym.

Prezydentem Polski na uchodźstwie został po śmierci Kazimierza Sabbata, który wyznaczył go na swojego następcę. Funkcję tę sprawował od 19 lipca 1989 r. do 20 grudnia 1990 r. Kaczorowski, zdecydował się nie zmieniać premiera i pozostawił na tym stanowisku Edwarda Szczepanika. Prezydentem przestał być w związku z objęciem władzy (na skutek wyborów powszechnych w Polsce) przez Lecha Wałęsę

Działalność po 1990 r.

Ryszard Kaczorowski nie zdecydował się na powrót do Polski, pozostał w Wielkiej Brytanii, często odwiedzał jednak ojczyznę. Przyznano mu dożywotnią pensję (na mocy prawa o byłych prezydentach RP z 1996 r.). Działał w Polonii brytyjskiej.  

Życie prywatne 

Żonaty z Karoliną Kaczorowską, nauczycielką i działaczką emigracyjną, od 1952 r. Mieli dwójkę dzieci. Kawaler Orderu Orła Białego oraz brytyjskiego Orderu św. Michała i św. Jerzego. Jego postać została upamiętniona w trzech filmach: Powrót prezydenta, Wszystko, co nasze oraz Moja Polska

Śmierć

Zmarł w katastrofie smoleńskiej, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. Leciał na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Trumna z jego ciałem wystawiona była w Belwederze. Pochowano go 19 kwietnia 2010 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 

W 2012 r. kazało się, że jego ciało zostało błędnie zidentyfikowane i pomylone z ciałem Tadeusza Lutoborskiego. 2 listopada 2012 r. ponownie zorganizowano jego pogrzeb w Świątyni Opatrzności Bożej. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 4

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2. Autorem zdjęcia jest: Cezary p.