1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Róża Thun życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Róży Thun

Róża Thun, a właściwie  Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein przyszła na świat 13 kwietnia 1954 r. w Krakowie. Przez trzy kadencje była europosłanką. Znana z działań na rzecz organizacji pozarządowych. 

Dzieciństwo i młodość

Urodziła się w rodzinie Woźniakowskich, jej matką była Maria Karolina Plater-Zyberk. Jej ojciec Jacek Woźniakowski był historykiem sztuki, inicjatorem powstania wydawnictwa Znak, pełnił również funkcję prezydenta Krakowa w latach 1990-1991. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jest magistrem filologii angielskiej. W trakcie studiów należała do duszpasterstwa Beczka (akademicka grupa prowadzona przez Dominikanów), włączyła się również w działania opozycji, w tym w kolportaż niezależnych materiałów. 

Działalność opozycyjna

Zaangażowała się między innymi w przygotowanie listu do Amnesty International, który opisywał represję wobec studentów w PRL. W 1979 r. (rok ukończenia studiów) brała udział w tworzeniu niezależnego biura prasowego, które obsługiwało pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. 

Po ukończeniu studiów wyjechała do Niemiec, spędziła tam 10 lat (od 1981 r. do 1991 r.), kilka lat spędziła również w Nepalu. Za granicą często brała udział w konferencjach, na których przedstawiała sytuację polityczną Polski, wspierała działaczy „Solidarności”. W tym czasie pracowała, jako tłumaczka i recenzentka. 

Działalność społeczna

Na początku lat 90. zaangażowała się w działalność organizacji pozarządowych, była między innymi prezesem Fundacji im. Roberta Schumana, która zajmuje się promocją Unii Europejskiej. Róża Thun była prezesem Fundacji do 2005 r., przez 13 lat działań zapoczątkowała w Fundacji cały szereg działań proeuropejskich, w tym konferencje, szkolenia, debaty. 

Działalność polityczna

W latach 90. dołączyła do centrowej Unii Demokratycznej, a później Unii Wolności. W 1998 r. zdobyła mandat radnej Warszawy. Sprawowała go przez dwa lata. W tym czasie pełniła również funkcję doradcy i członka rad i grup zajmujących się doradztwem w sprawach europejskich. Następnie przez rok (2002-2003) doradzała minister Danucie Hübner.

Była też mocno zaangażowana w promocję referendum, które miało zadecydować o wejściu Polski do Unii Europejskiej. Już w 2003 r. dołączyła do zarządu stowarzyszenia Klubu Inteligencji Katolickiej, jest również członkiem kilku innych polskich i zagranicznych organizacji, w tym Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Emeryka Czapskiego. 

Rok po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Róża Thun została dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w naszym kraju. 

Pomyślnie wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. (była kandydatką Platformy Obywatelskiej). W 2009 r. dołączyła do Platformy Obywatelskiej i została komisarzem krakowskiego oddziału. Na tym stanowisku zastąpił ją Łukasz Gibała w 2010 r.  

W kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego również zdobyła mandat (rok 2014). W Parlamencie należała do Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (później została jej wiceprzewodniczącą). Swoją trzecią kadencję europosłanki rozpoczęła w 2019 r. (startowała z list Koalicji Europejskiej). 

Życie prywatne

Róża Thun od 1981 r. jest żoną księcia Franza Grafa von Thun und Hohenstein. Mają czworo dzieci (trzy córki i syna). W 2003 r. uhonorowano ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnioną ją również licznymi nagrodami i laurami za promowanie Europy, walkę o dobro konsumentów. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

77 − = 73

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest: Biuro Roza. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Opis: Róża Thun podczas swojego wystąpienia na Europejskim Forum ds. Przemysłu Wytwórczego