1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Bonawentura życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Bonawentury

Św. Bonawentura, a właściwie Giovanni Fidanza przyszedł na świat około 1217 r. w Bognoregio we Włoszech, zmarł 15 lipca 1274 r. w Lyonie (miasto we Francji). Jest świętym kościoła katolickiego, doktorem kościoła. Był biskupem, a następnie kardynałem. Często nazywany również Doktorem Serafickim. 

Patron

Św. Bonawentura jest patronem zakonu franciszkanów, a także dzieci, robotników i teologów. Na jego wsparcie mogą liczyć również kobiety oczekujące dziecka.  

Fakty z życia

Wychował się w wierzącej rodzinie. Istnieją legendy, zgodnie z którymi został on w dzieciństwie uzdrowiony dzięki wstawiennictwu św. Franciszka. 

Giovanni Fidanza uczył się w Paryżu. Rok po ukończeniu studiów w 1243 r. wstąpił do zakonu franciszkanów i rozpoczął naukę teologii, wtedy też przyjął imię Bonawentura. Już pięć lat później został bakałarzem biblijnym. Od 1251 r. do 1257 r. był profesorem na paryskim uniwersytecie. 

W tym czasie Jan z Parmy (generał zakonu franciszkańskiego) wskazał go na swojego następcę. Kapituła i papież Aleksander VI przyjęli jego decyzję i tym samym Bonawentura został generałem. 

Bonawentura podjął decyzję, że zakon potrzebuje reformy. Od czasu jego założenia, przybyło wielu uczniów i zakonników, tym samym zmiany organizacyjne były konieczne. W tym czasie Bonawentura opracował również dwie książki na temat założyciela zakonu - św. Franciszka (Życiorys mniejszy św. Franciszka oraz Życiorys większy św. Franciszka). Poza biografiami św. Franciszka napisał również kilka komentarzy do Ewangelii oraz rozpraw i konferencji (w tym dotyczących bożych przykazań i darów Ducha Świętego). Jego najbardziej znanym dziełem jest Wędrówka duszy do Boga

Ceniono go za wszechstronną wiedzę, głównie z zakresu teologii i filozofii, a także zapał do pracy - nie stronił od codzienny obowiązków. 

Biskupem i kardynałem Albano został w czerwcu 1273 r. 

Śmierć

Zmarł w Lyonie 15 lipca 1274 r. Uczestniczył wtedy w obradach II soboru lyońskiego, który zwołał papież Grzegorz X (był jednym z 560 zaproszonych biskupów i opatów). Pochowano go w Lyonie. 

Kult

Na ołtarze wyniósł go papież Sykstus IV w 1482 r. Do dzisiaj w kościele obchodzi się ustanowione przez św. Bonawenturę święto: Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Inną ustanowioną przez niego forma kultu Matki Bożej, która zachowała się do dzisiaj, jest dzwonienie, jako wezwanie do modlitwy Anioł Pański.

Przedstawia się go w habicie franciszkańskim lub odzieniu kardynała z biskupim krzyżem. Obok niego często przedstawia się między innymi anioła, księgę i zwój. 

Św. Bonawentura wspominany jest w kościele 15 lipca. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autorem wizerunku świętego jest: Francisco de Zurbarán. Nazwa: The Prayer of St. Bonaventura about the Selection of the New Pope. Źródło: vwFc9spZTWMfOg at Google Cultural Institute, maximum zoom level