codziennie nowe aktualizacje
Roman Polański życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Romana Polańskiego
Roman Polański przyszedł na świat 18 sierpnia 1933 roku w Paryżu. Urodził się w rodzinie polskich Żydów. Jest jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych.
Dzieciństwo i młodość
Kiedy miał trzy lata jego rodzice wrócili do Krakowa. Podczas II wojny światowej przebywał w krakowskim getcie, spędził tam dwa lata. W 1943 roku jego matka trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz, kilka dni później wywieziono również jego ojca. Chłopcu cudem udało się uciec z getta i uniknąć transportu. W wojnie zginęła prawie cała jego rodzina, przeżył jedynie ojciec, który po wojnie związał się z inną kobietą. Roman Polański miał poważne problemy z jej akceptacją. Kiedy miał 14 lat ojciec wynajął mu mieszkanie, od tego czasu Roman Polański utrzymywał się samodzielnie.
Był bardzo związany z rodziną Horowitzów, a którymi spędzał dużo czasu, między innymi na wystawianiu amatorskich przedstawień teatralnych. Już jako 16-latek grywał w jednym z krakowskich teatrów (Teatr Groteska). Mając 22 lata, aby uniknąć służby wojskowej podjął próbę dostania się do Łódzkiej Szkoły Filmowej. Był jedną z 8 osób przyjętych na kierunek reżyseria. Już w czasie studiów realizował etiudy, w tym na przykład w 1955 roku powstał jego pierwszy film Rower, wśród pozostałych warto wymienić: Morderstwo i Dwaj ludzie z szafą. Dyplom obronił filmem Gdy spadają anioły.
Początki pracy reżysera
Jego pierwszy pełnometrażowy film Nóż w wodzie trafił do kin w 1962 roku. Od razu spotkał się ze sporym zainteresowaniem poza granicami Polski, co otworzyło przed Polańskim nowe możliwości. Najpierw w 1965 roku debiutował w Anglii horrorem Wstręt, zaraz potem w 1966 roku ukazał się film Matina. Już w 1968 roku debiutował w USA filmem Dziecko Rosemary, czyli adaptacją powieści Iry Levina.
Jego kolejnym filmem była Tragedia Makbeta, którą uznaje się za najbardziej krwawą interpretację dzieła Szekspira. Film powstał po zabójstwie żony Polańskiego, Sharon Tate.
Kilka lat później, dzięki starym znajomościom w Paramount Studio Polański otrzymał propozycję wyreżyserowania Chinatown. Film okazał się przebojem, otrzymał 11 nominacji do Oscara, w tym jedną dla Polańskiego.
Skandal - oskarżenie o molestowanie i gwałt
W połowie lat 70. otrzymał propozycję robienia zdjęć dla pisma Vogue Hommes. Do projektu fotografował między innymi Samanthę Gailey, która w 1977 roku oskarżyła go o gwałt.
Na skutek porozumienia adwokatów obu stron Polański przyznał się do gwałtu i potwierdził, że był świadomy, że dziewczynka jest nieletnia. Na 42 dni trafił do więzienia, kiedy został zwolniony uciekł do Paryża.
Późniejsza praca reżysera
Swój kolejny film Tess na podstawie książki Thomasa Hardiego (1979 r.) wyreżyserował już we Francji. Melodramat zdobył aż trzy Oscary (za scenografię, zdjęcia i kostiumy), a Polańskiemu przyniósł nominację w kategorii najlepszy reżyser. Polański nie mógł jednak uczestniczyć w ceremonii wręczenia Oscarów (gdyby pojawił się w Ameryce natychmiast trafiły do więzienia). Film poruszał tematykę niewinności i gwałtu. Polański miał romans z odtwórczynią głównej roli, osiemnastoletnią Nastassią Kinski. W 1997 roku poznał John'ego Deppa, którego obsadził w głównej roli w filmie Dziewiąte wrota.
Pierwszego i jedynego Oscara przyniosła mu historia biograficzna Władysława Szpilmana zekranizowana w filmie Pianista (2002 r.). Zaskoczeniem było, że zdecydował się podjąć tematykę wojenną, bo kilka lat wcześniej odmówił wyreżyserowania Listy Schindlera. Ciekawostkę może być fakt, że Pianista był drugim filmem Polańskiego, który nagrywany był w Polsce.
Polański zagrał w ponad 40 filmach. Między innymi w Pokoleniu Andrzeja Wajdy. Wyreżyserował ponad 30 filmów.
Życie prywatne
Pierwszą żonę Barbarę Kwiatkowską poznał na planie swojego filmu dyplomowego. Ich małżeństwo (1959-1962 r.) trwało jedynie 4 lat. Rozpadło się we Francji, kiedy to Barbara Kwiatkowska bez problemu znalazła pracę, a Polański miał z tym problemy.
Swoją kolejną żonę, Sharon Tate, poślubił w 1968 roku. Mieszkali w jednej ze spokojniejszych dzielnic Hollywood na Cielo Drive 10-100. Ich małżeństwo trwało niespełna rok, zakończyła je tragiczna śmierć Sharon (10.08.1969 r.). Pod nieobecność Polańskiego, który kręcił w Europie swój kolejny film, Sharon została zamordowana (razem z 4 innymi osobami) na terenie swojej posiadłości przez członków grupy Charlesa Mansona zwanej Rodziną. Zabójstwo miało być prowokacją, dzięki której kryminalista wywoła wojnę.
Swoją obecną żonę Polański poznał na planie filmowym (Frantic w 1987 r.). Odtwórczynię głównej roli Emmanuelle Seigner poślubił w 1989 roku. Mają dwójkę dzieci: córkę Morgan (ur. 1993 r.) i syna Elvisa (ur. 1998 r.).
Wybrana filmografia
- 2019: Oficer i szpieg
- 2017: Prawdziwa historia
- 2013: Wenus w futrze
- 2011: Rzeź
- 2010: Autor widmo
- 2005: Oliwer Twist
- 2002: Pianista
- 1999: Dziewiąte wrota
- 1994: Śmierć i dziewczyna
- 1992: Gorzkie gody
- 1988: Frantic
- 1997: Tess
- 1976: Lokator
- 1974: Chinatown
- 1972: Weekend z mistrzem
- 1971: Tragedia Makbeta
- 1968: Dziecko Rosemary
- 1965: Matina
- 1965: Wstręt
- 1964: Najpiękniejsze oszustwa świata
- 1961: Nóż w wodzie
- 1961: Gruby i chudy
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest Georges Biard. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
Komentarze